kurnik
YouTube.com / Radio Białystok
Autor Magdalena Więckowska - 13 Lutego 2021

Zawalił się dach kurnika. W środku było 25 tysięcy ptaków

Do częściowego zawalenia kurnika doszło w miejscowości Zabiele 9 lutego w godzinach popołudniowych. Wewnątrz budynku inwentarskiego znajdowało się aż 25 tysięcy ptaków, z czego około 300 poniosło śmierć pod częścią zawalonego dachu.

Po wstępnej ocenie sytuacji straż pożarna stwierdziła, że powodem zawalenia się kurnika była zalegająca na nim warstwa pokrywy śniegowej.

Dramat w kurniku

Do całego zdarzenia doszło w gospodarstwie w miejscowości Zabiele położonej w gminie Kolno na Podlasiu. Chwilę przed 17:00 do SKKP PSP w Kolnie dotarła wiadomość o katastrofie budowlanej budynku inwentarskiego.

Cały kurnik miał długość 110 metrów, szerokość 13 metrów i wysokość 6 metrów. Jak ocenili strażacy, zawaleniu pod ciężarem śniegu na dachu uległ dach na długości 50 metrów. Ponadto zrujnowany został fragment ściany krótszego boku kurnika i jego szczytu.

Miejsce zdarzenia zostało oświetlone przez strażaków, którzy w dalszej kolejności odłączyli zasilanie elektryczne w części zawalonego kurnika, a także wyłączyli dopływ gazu. Choć na terenie budynku przed katastrofą nikogo nie było, to służby zdecydowały się na sprawdzenie terenu kamerą termowizyjną.

Traktorzysta urządził kulig i uciekał przed policją. Teraz odpowie przed sądemTraktorzysta urządził kulig i uciekał przed policją. Teraz odpowie przed sądemCzytaj dalej

Do gospodarstwa przybył pracownik Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego Starostwa Powiatowego w Kolnie. Również on dokonał oględzin częściowo zawalonego kurnika, po czym wydał strażakom zezwolenie na wejście do wnętrza w celu ewakuacji zwierząt.

Ptaki, które przeżyły, zostały przetransportowane za pomocą ładowarek do sąsiedniego, bezpiecznego kurnika. Na miejscu działały cztery zastępy z JRG PSP Kolno, OSP KSRG Zabiele oraz OSP KSRG Turośl, a także policja.

Niebezpieczny śnieg

Śnieg może stać się zimą niebezpieczny, głównie ze względu na wagę, jaką może osiągnąć w trakcie zalegania na dachach budynków. Strażacy, wypowiadający się dla Radia Białystok, apelowali, by nie bagatelizować zagrożenia i systematycznie pozbywać się zalegającego śniegu z dachów.

Komenda Powiatowa Państwowe Straży Pożarnej w Kolnie podaje:

Jeden metr kwadratowy śniegu o grubości 15 cm może ważyć 50 kg. Należy pamiętać, że mokry śnieg jest cięższy od białego puchu. Śnieg zalegający na dachach może stać się przyczyną tragedii, zwłaszcza gdy pozostaje nieusunięty z płaskich dachów i dachów w centrach handlowych. Szczególnie w okresie odwilży nawet kilkucentymetrowa warstwa śniegu robi się ciężka i często zamienia się w lód. Jest to niebezpieczne dla konstrukcji dachów płaskich. Dotyczy to m.in. hipermarketów, hal produkcyjnych.

Warto również pamiętać, iż administratorzy budynków o powierzchni przekraczającej 2 tys. m kw. oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1 tys. m kw. mają obowiązek przeprowadzenia dwa razy w ciągu roku kontroli stanu technicznego swoich obiektów.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: Agropolska

Następny artykuł