kury
pixabay.com
Autor Magdalena Więckowska - 8 Grudnia 2020

Czy kury powinny być wypuszczane z kurnika zimą?

Kury są jednymi z najpopularniejszych gatunków zwierząt pojawiających się w gospodarstwach rolnych. Te zwierzęta grzebiące różnią się między sobą nie tylko rodzajem upierzenia i kolorem piór, lecz także usposobieniem, odpornością na zmiany pogodowe oraz zimno. Czy wolno wypuszczać kury zimą na podwórko? Odpowiedź nie jest tutaj taka oczywista.

Kury są charakternymi i nieco niesfornymi ptakami - mają swoje zdanie i będą kombinować dopóty, dopóki nie osiągną swojego celu. Wielu właścicielom zachowania kur przynoszą wiele radości.

Jak zadbać o kury zimą?

Trzeba zacząć od podstawowego rozróżnienia: istnieją kury fermowe oraz kury, które znajdują się w naszych przydomowych kurnikach. Pierwsze są bardziej delikatne, ich życie jest zorientowane na masową produkcję, co sprawia, że warunki ich utrzymania muszą spełniać określone normy, by nie zaburzyć ich nieśności.

Kury "kurnikowe" są z natury dużo bardziej odporne m.in. na spadki temperatury. Nie oznacza to jednak, że kury mają naturę pingwina - wręcz przeciwnie. Są zwierzętami tzw. długiego dnia i zdecydowanie bardziej wolą ciepło niż zimę z niską temperaturą i krótkim dniem. Warto zatem pomyśleć o dociepleniu naszego kurnika - może to być dach, ściany, lub wstawienie specjalnych żarówek, które ogrzeją nasze ptaki.

Wypuszczanie na podwórko

Czy w takim wypadku warto otwierać kurnik i pozwalać ptakom biegać, gdy na zewnątrz temperatura oscyluje blisko zera? Tutaj nie ma jednej odpowiedzi: wszystko zależy od preferencji naszych kur i wielkości kurnika.

Jeśli kurnik jest na tyle duży, że kury mogą się w nim bez problemu poruszać, a poza tym nie przejawiają chęci wychodzenia z niego, to istotnie nie ma sensu przymuszać ptaki do spacerowania po dworze. Inne ptaki pomimo niskich temperatur lubią przejść się chwilę na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, by mieć kury na oku i nie pozwolić im przemarznąć.

Następny artykuł