Kury - zakaz hodowli
Ehrecke /Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 16 Listopada 2020

Czesi wprowadzają zakaz hodowli klatkowej niosek. Czy Polska będzie następna?

Senat Parlamentu Republiki Czeskiej podjął decyzję o wprowadzeniu zakazu hodowli klatkowej kur niosek. Nowe prawo ma wejść w życie już od 2027 roku. Czy jest szansa, by taka sytuacja miała miejsce w Polsce?

Kury nioski nie będą mogłyby być przetrzymywane w klatkach - taka decyzja zapadała w Senacie Parlamentu Republiki Czeskiej. Nowe prawo dotyczące hodowli miałoby obowiązywać już od 2027 roku, co doprowadziłoby do zakończenia hodowli w klatkach 4 500 000 kur. Warto zaznaczyć, że już dziś takie zakazy wprowadzone zostały w Austrii, Luksemburgu oraz Niemczech.

- Gratuluję czeskim senatorom i senatorkom pójścia za przykładem Izby Poselskiej i odwagi w zajęciu zdecydowanego stanowiska w obronie zwierząt. Czescy senatorowie potwierdzili w głosowaniu stanowisko zgodne z faktami naukowymi: hodowla klatkowa jest okrutna, przestarzała i nie ma na nią miejsca we współczesnym świecie. To również wsłuchanie się w opinie większości obywateli tego kraju. Co więcej, to byłby nasz trzeci sąsiad po Niemczech i Słowacji, który odmawia hodowli klatkowej kur w swoim kraju. Słowacja zdecydowała się na ten krok pół roku temu, wyznaczając vacatio legis na dziesięć lat - przekazała Małgorzata Szadkowska, prezeska organizacji Compassion Polska i członkini komitetu obywatelskiego inicjatywy „Koniec Epoki Klatkowej”.

Marta Manowska pokazała się na planie i uchyliła rąbka tajemnicy. Fani zachwyceniMarta Manowska pokazała się na planie i uchyliła rąbka tajemnicy. Fani zachwyceniCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Niepublikowane dotąd zdjęcia i wielki sekret Andrzeja z "Rolnicy. Podlasie" ujrzały światło dzienne. Fani są zachwyceni
2. Waloryzacja 2021. Podwyżki jednak wyższe niż zakładał rząd
3. Józef z "Rolnik szuka żony" publicznie upomniał Apolonię: "o czym Ty piszesz?". Bitwa na słowa w sieci

Kury opuszczą klatki. Trwa kampania „Koniec Epoki Klatkowej”

Organizacja Compassion in World Farming razem ze swoim polskim biurem Compassion Polska w kampanii „Koniec Epoki Klatkowej” zachęca wszystkich do zmian w hodowli klatkowej kur. To właśnie ta organizacja brała udział w rozmowach z politykami z Czech, którzy ostatecznie przystali na wprowadzenie zakazu. Nowy zakaz znajdzie się w nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która już została przegłosowana przez czeską Izbę Poselską oraz senat.

Czesi pomimo długiego vacatio legis nowelizacji, zapowiedzieli, że jajka z hodowli klatkowej wycofają w przeciągu najbliższych czterech lat.

Kiedy przyjdzie czas na kury w Polsce?

- Bardzo bym chciała, żeby Polska poszła za przykładem Czech i wkrótce dołączyła do państw z wysokimi standardami dobrostanu zwierząt hodowlanych. Metalowa, ciasna klatka nigdy nie będzie mogła dać zwierzętom szansy na pełną realizację ich potrzeb fizycznych czy psychicznych i hodowla klatkowa musi zostać zakazana - zaznaczyła Małgorzata Szadkowska.

Zgodnie z danymi organizacji Compassion Polska na dzień dzisiejszy w klatkach żyje około 82% wszystkich zwierząt hodowlanych.

Nadchodzą zmiany. Podczas konferencji MRiRW zapowiedziano wzmocnienie rodzinnych gospodarstwNadchodzą zmiany. Podczas konferencji MRiRW zapowiedziano wzmocnienie rodzinnych gospodarstwCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. https://www.biznesinfo.pl/waloryzacja-161120-sw-kwota-2021
  2. Przeżyła śmierć kliniczną i mówi, że widziała Boga. Opowiada o szczegółach zza światów
  3. Wielkie pieniądze idą do rolników. Internauci zdają relację
  4. Propozycja zawieszenia kontroli w gospodarstwach. KRIR nie ma wątpliwości
  5. Od poniedziałku gigantyczna zmiana na rynku mięsa. Hodowcy przerażeni
  6. Dlaczego pies kładzie się przy Twoich stopach? Spanie w nogach jest ważnym sygnałem, lepiej go nie bagatelizować
  7. Tragiczna wiadomość obiegła świat sportu. Legendarny dziennikarz przegrał walkę z rakiem, zapisał się w historii

Źródło: Farmer

Następny artykuł