las
commons.wikimedia.org / fot. Tomasz Kuran aka Meteor2017
Autor Magdalena Więckowska - 9 Grudnia 2020

Na Mazurach zauważono niesamowitą sarnę. Mieszkańcy wsi nie widzieli podobnej od lat

Las jest domem zwierząt, roślin i rozmaitych tajemnic, które trwają ukryte przed wzrokiem człowieka. Czasami jednak natury pozwala nam spostrzec coś, co stanowi absolutną rzadkość w przyrodzie. W Nadleśnictwie Giżycko wydarzyła się niebywała rzecz - zaobserwowano sarnę koloru białego. Jest to absolutna sensacja, ponieważ takie zjawisko występuje niezwykle rzadko.

Las w takim przypadku nie jest zbyt bezpiecznym schronieniem dla białej sarny, ponieważ nie ma ona naturalnej ochrony przed drapieżnikami w postaci kamuflującej barwy futra.

Leśna sarna w kolorze śniegu

Sarna-albinoska może za to liczyć na przewagę w momencie, gdy spadnie śnieg. W Nadleśnictwie Giżycko jest - jak podaje portal podlasie24.pl około 2000 tych przepięknych zwierząt.

Sarny są płochliwe, więc nie zawsze jest łatwo je zaobserwować i móc zrobić im zdjęcie. Jeszcze rzadszym zjawiskiem jest spotkanie się twarzą w twarz ze śnieżnobiałą sarną.

Warto dodać, że na temat albinizmu u saren powstały bardzo interesujące studia przypadków. Możemy dowiedzieć się z nich, że dwa przypadki saren z albinizmem odkryto m. in. w Lublinie w 2017 roku.

Albinizm albinizmowi nierówny

Z pewnością każdy z nas słyszał przynajmniej raz w życiu o ludziach czy zwierzętach pozbawionych naturalnego pigmentu - melaniny.

Albinizm może być jednak częściowy - tj. obejmuje jedynie wybrane części ciała, podczas gdy reszta pozostaje nietknięta zmianą pigmentu.

Innym rodzajem jest albinizm, w którym pozostaje reszta barwnika w oczach, które są niebieskie. Takie można spotkać m. in. koty czy psy - w takich sytuacjach z białą sierścią i niebieskimi oczami często w parze idzie głuchota.

Najbardziej skrajną odmianą albinizmu jest ten rodzaj, w którym w całym organizmie brakuje melaniny, toteż oczy zdają się być czerwone.

W rzeczywistości są to nieosłonięte przez barwnik tęczówkowy naczynia krwionośne, które posiada każdy inny osobnik.

Albinizm nie jest niespotykany, lecz trzeba przyznać, że jest bardzo rzadkim zjawiskiem. W przypadku wspomnianych saren trudno powiedzieć, który rodzaj bielactwa jest u nich obecny - nie można było bowiem obejrzeć koloru ich oczu. Takie osobniki często padają jednak ofiarą drapieżników, głównie ze względu na swoją większą widoczność na obszarach leśnych.

pixabay

Następny artykuł