las
pixabay.com
Autor Magdalena Więckowska - 10 Grudnia 2020

Wyrzucali śmieci do lasu. Prawdziwa kara nadeszła, gdy sprawę odkryła Straż Leśna

Las jest nie tylko miejscem, do którego chętnie przychodzimy by odpocząć, ale także domem dla wielu gatunków zwierząt i roślin. Wielu ludzi nic sobie z tego nie robi i uskutecznia proceder wyrzucania śmieci w lasach. Dwóch mieszkańców gminy Sława dopuszczało się tego czynu, lecz Straż Miejska w wyniku śledztwa znalazła winnych.

Las był zanieczyszczony odpadami, które zobaczyli na ściółce lokalni leśnicy. Niezwłocznie poprosili o pomoc odpowiednie służby.

Las i śmieci

W zachodniej części Polski, w gminie Sława, dwóch mężczyzn dopuszczało się wyrzucania śmieci w lesie.

W przygotowanych przez siebie workach porzucali wszelkiego rodzaju odpady, m. in. butelki, przedmioty z plastiku, odzież, a także pozostałości po remontach i renowacjach - w tym gruz i kawałki pokruszonych płytek.

Nikt nie przyłapał mężczyzn na gorącym uczynku, lecz widok, który zastał leśników w lesie sprawił, że niezwłocznie poprosili o interwencję Straż Leśną. Warto przypomnieć, że Straż Leśna ma uprawnienia policyjne i z urzędu zalicza się ją do rodzaju policji administracyjnych.

Dalszy rozwój wypadków

Co gorsza, mężczyźni rozrzucili śmieci w miejscu, które jest popularne wśród osób, które przychodzą podziwiać krajobraz z wieży widokowej.

Leśnicy z Nadleśnictwa Sława Śląska nie mogli uwierzyć własnym oczom, gdy zobaczyli na ściółce sterty odpadów, których uzbierało się aż 10 metrów sześciennych.

Do akcji wkroczyła finalnie nie tylko Straż Leśna i lokalne nadleśnictwo, ale także Straż Miejska w Sławie oraz Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Sławie.

Sprawna współpraca nie kazała długo czekać na efekt - wkrótce sprawcy zostali ustaleni. Za swoje bezprawne zachowanie zostali zobowiązani do posprzątania lasu na swój koszt - a szacuje się, że mogło to wynieść około 3700 złotych.

Dodatkowo sprawcy musieli zapłacić kary wyznaczone przez zapisy Kodeksu Wykroczeń. Niestety, leśnicy biją na alarm, bo pomimo kar i edukacji społeczeństwa, problem śmiecenia w lasach jest na porządku dziennym.

Sprawia to, że z funduszy gminnych coraz większe pieniądze muszą być przeznaczane na oczyszczanie lasów z odpadów, co uszczupla możliwości inwestycyjne wielu samorządów.

Następny artykuł