las
unsplash.com / fot. David Jusko
Autor Magdalena Więckowska - 24 Listopada 2020

Zakon był w przeszłości odpowiedzialny za wylesianie w Lubuskiem. Nie co wiary, kiedy się zaczęło

Lasami pierwotnymi można nazwać te ekosystemy, które nigdy nie zostały poddane żadnym modyfikacjom ze strony człowieka. Takie obszary występowały w Polsce powszechnie wiele wieków temu, z czasem były przekształcane na tereny rolnicze. Naukowcy odkryli, że za wylesianie lasów pierwotnych na terenie dzisiejszego województwa lubuskiego był odpowiedzialny zakon joannitów. Niesamowite jest to, że proces ten zaczął się już w XIV wieku.

Lasy zaczęły zmieniać się w tereny rolnicze już w XIV wieku, ponieważ był to czas, gdy opisywanym terenem zaczął zajmować się zakon joannitów - poza krzyżakami i templariuszami największy zakon rycerski.

Dokładnie 7 dni na złożenie wniosku o dopłatę. Tysiące osób mogą otrzymać pomocDokładnie 7 dni na złożenie wniosku o dopłatę. Tysiące osób mogą otrzymać pomocCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. "Rolnik szuka żony": kandydat Magdaleny w niecenzuralnych słowach za jej plecami, bolesne oskarżenie
  2. Nowy program z 40 plus w nazwie. Obejmie 13,5 mln Polaków, Ciebie też może
  3. Ogromna rodzinna tragedia. 65-latka nie miała żadnych szans, została wciągnięta przez rozrzutnik

Lasy, zakon i ingerencja w teren

Torfowisko Pawski Ług z pewnością znane jest mieszkańcom województwa lubuskiego i okolic.

Miejsce to wyglądało kompletnie inaczej kilka wieków temu, a wszystko to za sprawą zakonu joannitów, który zarządzał tym terenem od XIV wieku.

Jak podaje portal Nauka w Polsce, badania profesora Mariusza Lamentowicza z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wykazały, że w tamtym czasie rozpoczęło się tam przekształcanie od społeczności plemiennej do feudalnej.

Wiązało się to z powiększeniem obszarów rolnych i osiedlaniem w jednym miejscu.

To właśnie w tamtym czasie zaczęły powstawać formacje społeczne, które później przekształciły się w obecnie znane nam miasta.

Dramatyczny apel Andrzeja z Dramatyczny apel Andrzeja z "Rolnicy. Podlasie". Chodzi o zdrowie jego ojcaCzytaj dalej

Postęp cywilizacyjny

Jak zaznaczają naukowcy z Poznania, utrata lasów pierwotnych na terenach dzisiejszej Polski nie była związana tylko i wyłącznie z gwałtownym uprzemysłowieniem typowym dla czasu sprzed 150-200 lat.

Mała rewolucja przemysłowa miała miejsce m. in. wtedy, kiedy joannici zdecydowali się na wylesienie znacznej części terenu pod obszary rolnicze.

Zamek zakonu joannitów mieścił się blisko Łagowa. Ich stosunek wobec gospodarki był na owe czasy naprawdę nowoczesny - po wylesieniu gruntów oddali je w uprawę lokalnym chłopom.

Dzięki współczesnym badaniom radiowęglowym terenu naukowcy ustalili pierwotną roślinność opisywanego terenu, ustalając, że jedną z metod wylesiania było lokalne palenie lasów.

Kurniki w piekielnym ogniu: żywioł szalał bez litości, gigantyczne stratyKurniki w piekielnym ogniu: żywioł szalał bez litości, gigantyczne stratyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

   1. Połącz ziemniaki z pieczarkami i zapiecz w piekarniku. Okrasa podzielił się przepisem na najlepszą zapiekankę na świecie, palce lizać
   2. Polka ma 57 lat i 2 lata temu została fotomodelką. Sylwetki może pozazdrościć jej niejedna nastolatka
   3. "Rolnik szuka żony": kandydat Magdaleny w niecenzuralnych słowach za jej plecami, bolesne oskarżenie
   4. Bogdan nie wytrzymał, padły ostre słowa. W "Rolnicy. Podlasie" zrobiło się naprawdę gorąco
   5. Kurniki w piekielnym ogniu: żywioł szalał bez litości, gigantyczne straty
   6. Biedronka właśnie przeceniła sporo produktów dla zwierzaków. Od dzisiaj można kupić dużo rzeczy taniej
   7. Grzegorz Lato bez ogródek o selekcjonerze reprezentacji. "To pajac"

Następny artykuł