Lasy Państwowe - choinki
Piotr Molecki/East News
Autor Aneta Wasilewska - 6 Stycznia 2021

Na święta miałeś żywą choinkę? LP przypominają, że nie musi trafić do śmietnika

Wiele osób decyduje się na rozebranie choinki 6 stycznia w święto Trzech Króli. Lasy Państwowe przekazują wszystkim, którzy zdecydowali się na to dziś, lub zrobią to za jakiś czas, jak wykorzystać pozostałości z bożonarodzeniowego drzewka, by nie wyrzucać je na śmietnik.

6 stycznia, pierwsza niedziela po święcie Trzech Króli albo po wizycie duszpasterskiej - to najczęściej wybierane terminy, kiedy Polacy tradycyjnie decydują się na pozbycie się z domu bożonarodzeniowego drzewka. A co zrobić z drzewkiem po świętach? Z odpowiedzią na to pytanie przychodzą Lasy Państwowe.

- Choinka - jodła czy świerk - po świętach powoli traci igły. Drzewko, które jeszcze niedawno było ozdabiane teraz trzeba wyrzucić. Gdy zdecydowaliśmy się na drzewko w doniczce, to problemem jest mniejszy, gdyż można ją posadzić w przydomowym ogródku.
Trzeba tylko odrobinę wysiłku, odpowiedniego zabezpieczenia i na wiosnę będzie gotowe do posadzenia. W zamieszczonym filmie można się dowiedzieć, jak przygotować i później posadzić w ogrodzie drzewko - zaznaczają Lasy Państwowe.

Nagranie można zobaczyć >tutaj<.

Jednak zupełnie inaczej, jest w przypadku ściętego drzewka.

Gienek i Andrzej z Gienek i Andrzej z "Rolnicy. Podlasie" zaapelowali do fanów. Nastał ważny czas dla rolnikówCzytaj dalej

Jak wykorzystać ściętą choinkę po świętach?

- Zdarzały się przypadki, kiedy ktoś taką choinkę wyrzucił do lasu lub pod blok. Mimo że drzewko jest biodegradowalne (rozkłada się w naturalnym środowisku bez szkody dla niego), to absolutnie nie powinno się go pozostawiać, gdzie popadnie. Choinkę po świętach można zagospodarować - zauważono na stronie Lasów Państwowych.

To, co można zrobić z choinką?

- Choinkę należy rozdrobnić - odciąć gałązki, a pień pociąć na mniejsze części. Jeśli potniemy na bardzo małe kawałki, to pozostałości możemy użyć, jako nawóz pod roślinami w ogrodzie - informują Lasy Państwowe.

Lasy Państwowe: Nie wrzucaj choinki do kontenera

Jak zauważają Lasy Państwowe, choinkę można pozostawić przy osiedlowym śmietniku, ale warto pamiętać, o tym, by nie wrzucać jej do kontenera.

- W miastach często organizowane są zbiórki drzewek. Drzewka służą jako biomasa do ogrzewania mieszkań. Informacje o tego typu zbiórkach możemy uzyskać na stronach urzędów gminy. Warto dobrze przygotować "zużyte" drzewko do oddania. Przewiązać sznurkiem lub spakować do worków, otrzymujemy je od firmy, która odpowiada za wywóz odpadów - infomują LP.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Lasy Państwowe

Następny artykuł