Leki - seniorzy
Marek BAZAK/East News
Autor Aneta Wasilewska - 9 Listopada 2020

Czy leki dla seniorów powinny być darmowe?

Jakie jest wasze zdanie na ten temat? Leki dla seniorów powinny być darmowe?

Leki kosztują krocie i chyba dla nikogo nie będzie zaskakującą informacją, że seniorzy bardzo często w większej mierze przeznaczają swoje pieniądze na lekarstwa. Rachunki opłacane w aptekach mogą spowodować zawroty w głowie, nawet patrząc na to, że leki w części są refundowane przez NFZ. Nie tak dawno podjęta została decyzja, by większość leków przeznaczonych dla starszych osób była darmowa. Uważacie, że osoby, które ukończą określony wiek, nie powinny w ogóle płacić za lekarstwa?

Seniorzy powinni mieć bezpłatny dostęp do wszystkich leków?

- W wykazie refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych obowiązującym od 1 marca 2020 r. lista bezpłatnych leków dla seniorów zawiera 2047 pozycji obejmujących 150 substancji czynnych w 62 grupach limitowych - przekazało w oficjalnym komunikacie Ministerstwo Zdrowia.

Wprowadzenie części darmowych leków dla osób po 75 roku życia z pewnością odciążyło kieszenie starszego pokolenia, które zamiast zostawiać pieniądze w aptece, mogli zdecydować się na zakup innych niezbędnych do życia produktów.

Przypomnijmy, program związany z darmowymi lekami dla najstarszych został wprowadzony już w 2015 roku. Na ten cel przeznaczone zostało 860 mln zł z budżetu państwa. Z każdym rokiem jednak suma ta spada, już w 2018 roku przeznaczono zaledwie 360 mln zł.

Zgodnie z oficjalnymi danymi, jakimi dysponuje Ministerstwo Zdrowia, aż 2,4 mln seniorów skorzystało z możliwości dostępu do bezpłatnych leków. Od początku istnienia programu na ten cel przeznaczono 715,2 mln zł. Uważacie, że program wciąż powinien rozwijany, tak by w końcu wszyscy seniorzy mogli otrzymywać bezpłatnie wszystkie leki, a nie tylko te z listy?

Następny artykuł