ludzie
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/EAST NEWS
Autor Magdalena Więckowska - 12 Listopada 2020

Przekop Mierzei Wiślanej zmienił sytuację całej gminy. Zaskakujący finał

Ludzie, którzy mieszkają w niewielkiej gminie Sztutowo mogą w pozytywny sposób wykorzystać fakt, że część terenu należącego do gminy będzie oddana na potrzeby budowy przekopu. Jest to inwestycja niezwykle kosztowna. Ze względu na swoje rozmiary i pewne trudne do przewidzenia sytuacje, precyzyjny kosztorys jest niezwykle trudny do ustalenia. Z tego względu inwestorzy przygotowani są na ewentualne niespodzianki.

Ludzie mieszkający w Sztutowie mogą powiedzieć, że są szczęściarzami - zgodnie ze specustawą za zabranie części gminnego terenu pod inwestycję należy się im odszkodowanie.

Ludzie i pieniądze

Nie tylko koszty przekopu Mierzei Wiślanej ulegają pewnym zmianom, ale także zagospodarowanie przestrzeni pod tę wielką inwestycję musi niekiedy być przekształcone.

Z tego względu postanowiono, że należy przejąć pod inwestycję kolejny grunt, który przynależy do gminy Sztutowo.

Gmina ta jest niewielka i na jej terenie mieszka zaledwie 4000 osób.

W tym przypadku jest to kluczowa zaleta, bo z pieniędzy otrzymanych od skarbu państwa w ramach odszkodowania z pewnością skorzystają wszyscy mieszkańcy gminy Sztutowo.

Odszkodowanie dla gminy

Gmina Sztutowo za zajęcie części swojego niewielkiego terenu dostała od skarbu państwa 200 tysięcy złotych. W rozmowie z “Dziennikiem Bałtyckim” głos zabrał wójt gminy Robert Zieliński:

- Takie procedury się zdarzają i nie jest to nie jest nic nadzwyczajnego. Jeden z moich poprzedników często dokonywał podobnych rzeczy i gmina ma z tego tytułu pewne zobowiązania. W tym przypadku skarb państwa podszedł do sprawy bardzo profesjonalnie. W momencie, w którym podjęto decyzję o realizacji inwestycji od samego początku zaczęto też realizować odpowiednie procedury, których wypełnienie trwało ponad rok.

Radni gminy będą z pewnością zadowoleni, bo otrzymanie sporej gotówki będzie oznaczało, że gmina (po raz kolejny) zamknie rok rozliczeniowy z nadpłatą budżetową, którą będzie mogła w twórczy sposób wykorzystać na rzecz mieszkańców w 2021 roku.

Następny artykuł