ludzie
unsplash.com / Daria Shatova
Autor Magdalena Więckowska - 13 Listopada 2020

Dziś piątek 13-go. W jakie wierzycie przesądy i zabobony?

Ludzie bywają przesądni i nie jest to domena tylko pewnej niewielkiej grupy osób. Zdziwilibyśmy się, gdyby przepytać na ten temat osoby z naszych bliższych i dalszych kręgów towarzyskich. Piątek trzynastego, czarny kot przebiegający drogę, widok zębów podczas snu - to tylko niewielka część wierzeń, które na dobre zagościły wśród ludzi na całym świecie. Przesądy są bowiem irracjonalnym przekonaniem, które nie jest - przynajmniej w teorii - poparte żadnymi konkretnymi dowodami na swoją sprawdzalność. Niemniej jednak zwolennicy przesądów uważają, że istnieją rzeczy na świecie, które trudno wytłumaczyć jest w konwencjonalny sposób.

Ludzie wierzą w przesądy (lub zabobony), by uzasadnić relację przyczyna-skutek różnych sytuacji w swoim codziennym życiu. Bardzo często wierzenia takie wynikają z głęboko zakorzenionych stereotypów danej społeczności. Powstawaniu zabobonów towarzyszy zazwyczaj uczucie niepewności losu i potrzeba znalezienia psychicznego oparcia w czymś, co może wytłumaczyć zdarzenia.

Internauci w mocnych słowach o Andrzeju i Gienku z Internauci w mocnych słowach o Andrzeju i Gienku z "Rolnicy. Podlasie". Nikt się nie spodziewałCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Tak mieszka biskup na wsi: 21 hektarów i pałac za kilka milionów. Relacja rolnika
2. Polacy odkryli wielkie złoża ropy i gazu. Wydobycie przyniesie potężne zyski
3. Od stycznia nowa opłata dla 38 milionów Polaków. Nadchodzi fala niezadowolenia

Ludzie, zabobony i wiara w irracjonalne

Zabobony popularne są nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. W większości krajów angielskojęzycznych i portugalskojęzycznych najbardziej pechowym dniem roku jest piątek trzynastego. Natomiast w południowych Włoszech jest to piątek siedemnastego. Swędząca prawa dłoń oznacza, że jej właściciel będzie z kimś niedługo witał; lewa - oznacza kwestie związane z pieniędzmi.

Niektórzy utrzymują, że piekące uszy oznaczają, że ktoś o nas plotkuje. Inni nigdy nie żegnają się przez próg drzwi, gdyż mogłoby to przynieść pecha. Nieszczęśliwy los może stać się udziałem tych, którzy kolekcjonują guziki. Np. w Meksyku nie wolno ustawiać na przeciwko siebie dwóch luster, ponieważ wierzy się, że w ten sposób otwiera się drzwi dla nieczystych sił.

Na Islandii unika się dziergania na drutach na zewnątrz domu, ponieważ może to spowodować, że uciążliwa i sroga zima będzie trwała dłużej niż zazwyczaj. W Irlandii panny młode mają do swoich sukien ślubnych przyczepione dzwonki, których dźwięk ma odstraszać złe duchy i nieszczęścia. W Indiach mawia się, że chodzenie we wtorki do fryzjera ściąga pecha. Rozsypana sól zwiastuje kłótnie między domownikami, osoba siedząca na rogu stołu może stać się starą panną, a niezręczna cisza oznacza, że w pobliżu przechodzi anioł.

Zabobony są tak liczne i niekiedy tak zaskakujące, że można by napisać o nich całą książkę. Co ciekawe, niekiedy ten sam znak w jednej kulturze jest omenem szczęścia, a w innej - straszliwego pecha.

Tak mieszka biskup na wsi: 21 hektarów i pałac za kilka milionów. Relacja rolnikaTak mieszka biskup na wsi: 21 hektarów i pałac za kilka milionów. Relacja rolnikaCzytaj dalej

Jak wiara w przesądy zmienia percepcję świata

Mawia się, że jesteśmy kowalami swojego losu. Jest tak bez wątpienia, a można powiedzieć nawet dalej - jesteśmy kowalami tego, w jaki sposób postrzegamy świat. I nie chodzi tutaj zaledwie o powierzchownie rozumiany pesymizm czy optymizm wobec rzeczywistości.

Okazuje się, że wiara w magiczną, niewytłumaczalną moc zabobonów może w negatywny sposób zdeterminować nasze zachowania na co dzień. Znaleźliśmy 10 złotych na chodniku mając ubraną naszą ulubioną czapkę? Nic się nie stanie, jeśli będziemy ją ubierać w dalszym ciągu i wypatrywać szczęścia na ulicy.

Jednakże w przypadku, gdy bez naszego talizmanu lub wyczekiwanego znaku wiemy, że dzień będzie porażką, a ważne spotkanie z pewnością okaże się katastrofą, wtedy możemy mieć do czynienia ze samospełniającą się przepowiednią, a najczarniejsze scenariusze staną się rzeczywistością. Warto pamiętać, że pod wpływem przesądów nie widzimy tego, co rzeczywiście jest, lecz widzimy to, w co wierzymy.

Niechciane leżą wszędzie na ulicy, a można na nich łatwo zarobić. Mało kto zdaje sobie sprawęNiechciane leżą wszędzie na ulicy, a można na nich łatwo zarobić. Mało kto zdaje sobie sprawęCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nieprawdopodobnie skuteczne, oszałamiające sposoby na suszenie grzybów
  2. Awantura o konie z Morskiego Oka nadal trwa. Protesty przeradzają się w rękoczyny, aktywiści nie ustają w walce o prawa zwierząt
  3. Wyszła na pole i dokonała przerażającego odkrycia. Policja natychmiast zajęła się sprawą
  4. Ostateczny dowód w sprawie? Fani "Rolnik szuka żony" już nie mają wątpliwości, jak zakończył się program
  5. Chociaż jest najmniejszy w całej rodzinie, ma szansę zawojować cały rynek. Ukraińcy zaprezentowali nowy ciągnik
  6. Rządowy program okazał się wielkim hitem. Mnóstwo Polaków otrzyma nawet 5 tys. złotych
  7. Nagrano, jak kobieta wrzuca szczeniaka do jeziora. Jej tłumaczenie sprawia, że ręce opadają

Następny artykuł