ludzie
pixabay.com
Autor Magdalena Więckowska - 25 Października 2020

Jesteście przesądni? Wiara w zabobony zmienia postrzeganie świata

Ludzie bywają przesądni i nie jest to domena tylko pewnej niewielkiej grupy osób. Zdziwilibyśmy się, gdyby przepytać na ten temat osoby z naszych bliższych i dalszych kręgów towarzyskich. Piątek trzynastego, czarny kot przebiegający drogę, widok zębów podczas snu - to tylko niewielka część wierzeń, które na dobre zagościły wśród ludzi na całym świecie. Przesądy są bowiem irracjonalnym przekonaniem, które nie jest - przynajmniej w teorii - poparte żadnymi konkretnymi dowodami na swoją sprawdzalność. Niemniej jednak zwolennicy przesądów uważają, że istnieją rzeczy na świecie, które trudno wytłumaczyć jest w konwencjonalny sposób.

Ludzie wierzą w przesądy (lub zabobony), by uzasadnić relację przyczyna-skutek różnych sytuacji w swoim codziennym życiu. Bardzo często wierzenia takie wynikają z głęboko zakorzenionych stereotypów danej społeczności. Powstawaniu zabobonów towarzyszy zazwyczaj uczucie niepewności losu i potrzeba znalezienia psychicznego oparcia w czymś, co może wytłumaczyć zdarzenia.

Ludzie, zabobony i wiara w irracjonalne

Zabobony popularne są nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. W większości krajów angielskojęzycznych i portugalskojęzycznych najbardziej pechowym dniem roku jest piątek trzynastego. Natomiast w południowych Włoszech jest to piątek siedemnastego. Swędząca prawa dłoń oznacza, że jej właściciel będzie z kimś niedługo witał; lewa - oznacza kwestie związane z pieniędzmi. Niektórzy utrzymują, że piekące uszy oznaczają, że ktoś o nas plotkuje. Inni nigdy nie żegnają się przez próg drzwi, gdyż mogłoby to przynieść pecha. Nieszczęśliwy los może stać się udziałem tych, którzy kolekcjonują guziki. Np. w Meksyku nie wolno ustawiać na przeciwko siebie dwóch luster, ponieważ wierzy się, że w ten sposób otwiera się drzwi dla nieczystych sił. Na Islandii unika się dziergania na drutach na zewnątrz domu, ponieważ może to spowodować, że uciążliwa i sroga zima będzie trwała dłużej niż zazwyczaj. W Irlandii panny młode mają do swoich sukien ślubnych przyczepione dzwonki, których dźwięk ma odstraszać złe duchy i nieszczęścia. W Indiach mawia się, że chodzenie we wtorki do fryzjera ściąga pecha. Rozsypana sól zwiastuje kłótnie między domownikami, osoba siedząca na rogu stołu może stać się starą panną, a niezręczna cisza oznacza, że w pobliżu przechodzi anioł. Zabobony są tak liczne i niekiedy tak zaskakujące, że można by napisać o nich całą książkę. Co ciekawe, niekiedy ten sam znak w jednej kulturze jest omenem szczęścia, a w innej - straszliwego pecha.

Jak wiara w przesądy zmienia percepcję świata

Mawia się, że jesteśmy kowalami swojego losu. Jest tak bez wątpienia, a można powiedzieć nawet dalej - jesteśmy kowalami tego, w jaki sposób postrzegamy świat. I nie chodzi tutaj zaledwie o powierzchownie rozumiany pesymizm czy optymizm wobec rzeczywistości. Okazuje się, że wiara w magiczną, niewytłumaczalną moc zabobonów może w negatywny sposób zdeterminować nasze zachowania na co dzień. Znaleźliśmy 10 złotych na chodniku mając ubraną naszą ulubioną czapkę? Nic się nie stanie, jeśli będziemy ją ubierać w dalszym ciągu i wypatrywać szczęścia na ulicy. Jednakże w przypadku, gdy bez naszego talizmanu lub wyczekiwanego znaku wiemy, że dzień będzie porażką, a ważne spotkanie z pewnością okaże się katastrofą, wtedy możemy mieć do czynienia ze samospełniającą się przepowiednią, a najczarniejsze scenariusze staną się rzeczywistością. Warto pamiętać, że pod wpływem przesądów nie widzimy tego, co rzeczywiście jest, lecz widzimy to, w co wierzymy.

Następny artykuł