Mandat - koszenie zboża
charlesricardo/Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 2 Października 2020

Komu grozi mandat za koszenie zboża? Wszyscy byli w błędzie

Mandat za koszenie zboża? Niewiele osób zdaje sobie sprawę, kto tak naprawdę może otrzymać taki mandat. Jak się okazuje, wiele osób było w błędzie.

Mandat za koszenie zboża to temat, który zawsze wywołuje wiele emocji wśród mieszkańców wsi. Niestety, okazuje się, że kolejny raz powraca, jak bumerang. Warto się przekonać, czy rzeczywiście grozi nam mandat za koszenie?

Mandat za koszenie zboża. Przyjmować, czy nie?

Sytuacja wygląda następująco: rolnik po 22 wychodzi na pole i zaczyna kosić zboże. Policja wlepia mu mandat za zakłócanie ciszy nocnej, winny jest głośny kombajn. Rolnik rzeczywiście powinien przyjąć taki mandat? Zgodnie z prawem, ciszy nocnej nie można zakłócać "krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem". Kombajn wpisuje się w to bez problemu, jego hałas podczas prac na polu, może doprowadzić do tego, że okoliczni mieszkańcy nie będą w stanie zasnąć. Jednak to nie jeszcze, że mandat należy przyjąć. Wedle prawa hałas, który zakłóca ciszę nocną, jest wykroczeniem, gdy jest hałasem bezprawnym. Co oznacza, że jedynie hałas, który nie powinien się wydarzyć, jest sprzeczny z prawem. Tylko że rolnik ma prawo zbierać zboże za pomocą kombajnu, niezależnie od jego hałasu.

Koszenie w nocy ostatnią deską ratunku

Rolnicy mogą znaleźć się także w sytuacji, że będą musieli wyjść na pole i skosić zboże nocą. Najlepszym przykładem na to, są sytuacje, gdy z prognoz pogody wynika, że niebawem pojawi się ulewny deszcz przez wiele dni. Wtedy wielu rolników decyduje się na zbiory, by uniknąć sytuacji, w której kłosy stracą ziarno. Rolnicy decydują się wtedy, by kosić nawet do późnych godzin nocnych. To wtedy mogą otrzymać mandat. W takich chwilach ciężko uznać, że rolnik dopuścił się wykroczenia. Zgodnie z prawem w takie sytuacji nie powinien zostać ukarany mandatem.

Źródło: Ceny Rolne

Następny artykuł