mandat
unsplash.com / fot. Elmarie van Rooyen
Autor Magdalena Więckowska - 7 Stycznia 2021

Nowe kwoty mandatów za częste wykroczenia na wsi. Rolnicy powinni wiedzieć

Mandaty na wsi i w mieście nie są niczym rzadkim - z tego względu warto wiedzieć, jakie kwoty przewidziane są za najbardziej popularne wykroczenia. Taryfikator mandatów na 2021 rok obejmuje bardzo wiele pozycji, lecz w poniższym artykule znajdują się te, które mogą być szczególnie istotne z rolniczego punktu widzenia.

Mandaty można dostać nie tylko za urządzanie kuligu z udziałem ciągnika, czy innych działań na drodze, ale także za zagrożenie spowodowane obecnością zwierząt w nieodpowiednim miejscu.

Mandaty dla rolników

Mandaty na wsi często dotyczą niewłaściwej jazdy traktorem lub nieumiejętnego wypasu zwierząt. Rolnicy przewożąc różne towary nie zawsze posiadają kompletne wyposażenie swoich pojazdów wolnobieżnych. Rozpoczynając od kwestii związanej z mandatami za niewłaściwą jazdę warto powiedzieć o karze za niestosowanie się przez kierującego pojazdem wolnobieżnym, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem bez silnika do obowiązku zjechania jak najbardziej na prawo w celu ułatwienia wyprzedzenia. Za takie działanie obowiązuje kara 100 zł.

Za jazdę traktorem (lub innym pojazdem mechanicznym) bez wymaganych świateł od zmierzchu do świtu zapłacimy 200 zł, a za jazdę bez wymaganych świateł od świtu do zmierzchu - 100 zł. W przypadku poruszania się w ruchu drogowym bez wymaganych świateł pojazdami niewyposażonymi w światła mijania, drogowe lub do jazdy dziennej otrzymamy karę wysokości 100 zł.

Kolejną kontrowersję wzbudzają zabrudzenia wywożone przez ciągniki z pól - może to być gruba warstwa błota lub obornika. Za zaśmiecanie lub zanieczyszczanie drogi publicznej rolnik otrzyma mandat od 50 do 200 zł. Za uchylanie się od obowiązku utrzymania w należytym stanie zjazdów z dróg publicznych do przyległych nieruchomości będzie to kara 200 zł.

Rozpocznie się już na początku kwietnia. Rolnicy muszą się przygotować na kolejny spisRozpocznie się już na początku kwietnia. Rolnicy muszą się przygotować na kolejny spisCzytaj dalej

W przypadku przewozuładunku rolnik nie może zasłonić świateł lub urządzeń sygnalizacyjnych pojazdu pod karą 200 zł. Gdy zasłania ładunkiem tablicę rejestracyjną otrzyma mandat 100 zł. Karę 150 zł można dostać za przewożenie ładunku, który jest nieoznaczony lub oznaczony w nieprawidłowy sposób.

Inne wykroczenia

Kolejne wykroczenia mogą dotyczyć też opieki nad zwierzętami. Za wypasanie zwierzęcia gospodarskiego w pasie drogowym obowiązuje mandat w wysokości 50 zł. W przypadku, gdy kierującypojazdem zaprzęgowym naruszy zakaz jazdy obok innego uczestnika ruchu na jezdni lub pozostawi pojazd zaprzęgowy niezabezpieczony przed ruszeniem zapłaci 100 zł kary.

Mandat w wysokości 50 zł jest przewidziany za naruszenie przez kierującego pojazdem zaprzęgowym zakazu jazdy pojazdami na płozach bez dzwonków lub grzechotek. Jeśli rolnik popędzazwierzęta bez nadzoru, a pojedyncze sztuki poruszają się bez uwięzi, może w każdym z tych przypadków zapłacić 50 zł kary.

Kolejnymi wykroczeniami, za który kara finansowa jest taka sama jest naruszenie przez poganiacza obowiązku poruszania się po lewej stronie pędzonych zwierząt oraz naruszenie przez poganiacza zakazu zatrzymywania zwierząt na jezdni.

Jeśli poganiacz naruszy zakaz dopuszczania do zajmowania przez zwierzęta więcej niż prawej połowy jezdni albo drogi dla pieszych lub rowerów - podobnie jak w przypadku poprzednich wykroczeń zapłaci 50 zł mandatu.

Warto, by pamiętać, że najważniejsza w bezpiecznym użytkowaniu przestrzeni publicznej jest znajomość kodeksu drogowego i jego uczciwe przestrzeganie. Nie są to bowiem zasady, które mają utrudnić codzienność, lecz chronić zdrowie i życie człowieka. W przypadku zaznajomienia się z zasadami przewozu ładunków, zachowania na jezdni oraz pędzenia zwierząt nie powinno nikomu grozić ukaranie mandatem.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł