Maria Czubaszek
Wikimedia Commons / Ralf Lotys
Autor Magdalena Więckowska - 27 Października 2020

Z jakich piosenek i audycji znacie satyryczkę ze zdjęcia? Barwna postać, która nie bała się mieć własnego zdania

Maria Czubaszek była pisarką, autorką tekstów piosenek i scenariuszy, felietonistką, pisarką, dziennikarką i satyryczką. Znana nie tylko w gronie osób związanych z mediami i sztuką, ale rozpoznawalna w całej Polsce, zarówno w miastach, jak i na wsi. Maria Czubaszek była niezwykle charakterystyczną osobowością i trudno było przejść obok niej obojętnie. Jej cięty język i zdecydowane poglądy sprawiły, że zyskała sobie tysiące fanów w całej Polsce. Jej życie było pełne niezwykle ciekawych projektów, dzięki którym pozostanie zapamiętana przez Polaków na wiele lat.

Maria Czubaszek urodziła się 9 sierpnia 1939 roku, a zmarła 12 maja 2016 roku. Swoje życie w pełni związała z Warszawą. Została pochowana na Cmentarzu na Powązkach.

Nawet 250 tys. złotych dla tysięcy osób. 29.10 rusza nabór wnioskówNawet 250 tys. złotych dla tysięcy osób. 29.10 rusza nabór wnioskówCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Dotkliwe słowa ministra rolnictwa o strajku. Ma inną wersję wydarzeń
2. Policjanci mają dość ciągłych protestów? Chcą sporych podwyżek
3. “Rolnik szuka żony”: przełom u Magdy, uczestnik wyznał prawdę

Maria Czubaszek i jej życie

Pisarka i scenarzystka początkowo zdecydowała się studiować dziennikarstwo i filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim. Nie skończyła jednak żadnego z tych kierunków, porzucając studia dla pracy w radiu. Na czwartym roku związała swoje życie z warszawską rozgłośnią radiową.

Maria Czubaszek znana była nie tylko jako autorka audycji radiowych, ale także jako autorka licznych tekstów piosenek. W 1965 roku napisała teskt piosenki “Kochać można byle jak” do muzyki Wojciecha Karolaka. Innymi wykonawcami, dla których tworzyła teksty piosenek byli m.in. Janusz Koman, Jan Ptaszyn Wróblewski, Ewa Bem, Alibabki, Katarzyna Cerekwicka, Krystyna Prońko, Grażyna Łobaszewska, Grzegorz Markowski, Ryszard Rynkowski i Trubadurzy.

Kariera w radiu miała wieloetapowy charakter. Rozpoczęła pracę w 1960 roku jako sekretarka w biurze reklamy, a następnie jako opiekun techniczny radia. Jej debiutem był slogan reklamowy “Jeśli chcesz mieć radio, to sobie kup”. Co ciekawe, krążyła pogłoska, że Maria Czubaszek nie istnieje, ponieważ nigdy osobiście nie wykonywała pisanych przez siebie audycji radiowych.

Dotkliwe słowa ministra rolnictwa o strajku. Ma inną wersję wydarzeńDotkliwe słowa ministra rolnictwa o strajku. Ma inną wersję wydarzeńCzytaj dalej

Dodatkowe informacje

Maria Czubaszek pozostawiła nazwisko po swoim pierwszym mężu - Wiesławie. Wyszła za niego za mąż na studiach, lecz po dziesięciu latach para zdecydowała się rozstać. W późniejszym czasie pisarka i satyryczka spotkała Wojciecha Karolaka, który stał się jej drugim mężem. Pozostali małżeństwem aż do śmierci Marii Czubaszek. Przyczyną jej odejścia były poważne komplikacje związane z układem krążenia oraz wycieńczenie organizmu.

“Rolnik szuka żony”: przełom u Magdy, uczestnik wyznał prawdę“Rolnik szuka żony”: przełom u Magdy, uczestnik wyznał prawdęCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

   1. Kiszone czy kwaszone? W końcu wiadomo, które ogórki są lepsze, zalety zachwycą każdego
   2. Bezpański pies zrozumiał, że wreszcie został adoptowany. Jego reakcja wyraża więcej niż tysiąc słów, wideo
   3. Naukowcy ostrzegają: możliwe zagrożenie dla ludzi i świń. Jedna rzecz może uratować życie
   4. Niepokojące dane dla milionów Polaków. Chodzi o finansową przyszłość kraju
   5. Za 68 dni ogromne zmiany dla tysięcy rolników. Powód do radości czy smutku?
   6. Szwedki są sercem z Polkami. Okazały niesłychaną pomoc w sprawie wyroku TK
   7. Zostawiła 2 maleńkie kocięta z ogromnym pitbullem. Kamera uchwyciła niewyobrażalne sceny


Następny artykuł