masło
pixabay.com
Autor Magdalena Więckowska - 1 Października 2020

Robicie swoje masło? Cudowny smak, który bije na głowę sklepowe podróby

Masło jest równie istotnym elementem polskiego jadłospisu co świeży, dobrze wypieczony chleb. Obecnie w supermarketach trudno jest dostać masło, które nie zawiera konserwantów, dodatków tłuszczu roślinnego i innych ulepszaczy smaku. Kto z nas nie pamięta smaku masła wyrabianego na wsi przez dziadków lub rodziców? Jeszcze całkiem niedawno tworzenie tego produktu było całkiem popularnym zajęciem na polskiej wsi. Obecnie ten zwyczaj odchodzi do lamusa, chociaż tak naprawdę wcale nie jest trudno wytworzyć własne masło.

Masło - to prawdziwe, oczywiście - wytwarzane jest tylko i wyłącznie z mleka zwierzęcego. Każdy produkt, który posiada domieszkę tłuszczu roślinnego nie może być już nazywany masłem. Zatrzęsienie "miksów" do smarowania i innych pochodnych, które próbują udawać masło sprawia, że czasami bardzo trudno odróżnić dobry produkt od podróbki.

Masło i jego wyrób w przeszłości

Masło w przeszłości ubijane było w tzw. maselnicy, która była powszechnie używana na wsi w XX wieku. Do jej dolnej części wlewało się śmietanę, którą wpierw zbierało się z odstanego mleka. Dodatkowym elementem maselnicy był bijak, który wkładało się do konwi. Bijak należało unosić i opuszczać, co sprawiało, że tłuszcz zbijał się w grudki, by finalnie utworzyć masło. Ruchy bijące były w miarę gęstnienia masy coraz krótsze - gwarantowało to zbieranie się tłuszczu w coraz większe kawałki. Po wyjęciu wyrobionego masła w maselnicy należało je zanurzyć w wodzie, by wypłukać z niego resztki maślanki. Niewypłukana mogła negatywnie wpłynąć na smak masła w przyszłości i przyczynić się do jego szybszego zepsucia. Na sam koniec otrzymaną masę przez pewien czas wyrabiano rękami, by na koniec uformować z niego osełkę masła gotowego do spożycia.

Czy teraz można zrobić masło w domu?

Okazuje się, że wyrób masła nie musi pozostać domeną wiejskich zagród i osób, które posiadają prawdziwą maselnicę. Jeśli mamy dostęp do dobrej jakości mleka i śmietany, to przy pomocy miksera możemy uzyskać własne masło. O dziwo cały proces zajmie nam średnio 10 minut, a korzyści będą wielkie - przede wszystkim będziemy wiedzieć, co spożywamy. Po drugie - smak takiego masła jest nieporównywalny do sklepowego. Warto pamiętać, że jeśli używana do wyrobu masła śmietana jest zbyt ciepła, to będzie trudno uformować zwartą osełkę. Z drugiej strony - jeśli śmietana będzie zbyt schłodzona, to czas ubijania będzie dłuższy. Optymalna temperatura to około 17 stopni Celsjusza. Dobrze, jeśli ubijamy nasze przyszłe masło w wysokim słoju - dzięki temu unikniemy rozpryskiwania cieczy naokoło. Z pewnością warto zapoznać się z przepisami na domowe masło - tych jest w sieci bez liku, a z pewnością smak produktu domowej roboty będzie cieszył nas przez dobrych kilka dni.

Następny artykuł