maszyna
YouTube / Lely
Autor Magdalena Więckowska - 12 Października 2020

Niesamowita maszyna, która może zmienić rolnictwo. Czeka nas rewolucja?

Maszyna, która może zmienić oblicze rolnictwa? Brzmi nieco abstrakcyjnie i górnolotnie, ale technologia idzie do przodu i proponuje coraz to nowe rozwiązania dla rolników. Ludzka wyobraźnia nie zna granic, a obecnie możemy spotykać się z nowinkami technicznymi, które jeszcze niedawno były trudne do wyobrażenia. Co najważniejsze - praca rolnicza może stać się dzięki nim dużo łatwiejsza, a także bardziej opłacalna i przyjazna dla środowiska.

Maszyna, o której mowa została zaprojektowana i wybudowana przez holenderską firmę Lely. Może być niezwykle użyteczna dla rolników, którzy zajmują się hodowlą zwierząt.

Maszyna, która otwiera nowy rozdział w rolnictwie

Mechanizacja na wsi już dawno stała się faktem. Teraz możemy jedynie pytać, na jaką skalę widoczne jest to zjawisko. Niektóre gospodarstwa nadal preferują pewne tradycyjne formy uprawy roli i hodowli zwierząt. Istnieją jednak maszyny i rozwiązania technologiczne, które mogą zaoszczędzić czas i siły. Propozycje mające na celu usprawnienie pracy w gospodarstwie są zawsze dobrymi inwestycjami.

Maszyna wielofunkcyjna

Najnowsza maszyna wyprodukowana przez holenderską firmę Lely została zaprezentowana zaledwie tydzień temu, na początku października 2020 r. podczas Future Farm Days 2020 (ang. Rolnicze Dni Przyszłości). Spotkanie to miało na celu zaprezentowanie innowacyjnego projektu, nad którym eksperci z holenderskiej firmy pracowali przez ostatnich kilka lat. Nowoczesna maszyna może istotnie zmienić rutynę opieki nad zwierzętami gospodarskimi. Jest ona w stanie skosić zielonkę, dokładnie ją zebrać, przewieźć do obory i nakarmić nią zwierzęta. Oszczędność czasu rolnika jest tutaj ogromna. Hodowca może na bieżąco monitorować stan prac maszyny poprzez aplikację. Maszyna była testowana od ponad roku, a przy każdej możliwej okazji nanoszone były w niej dodatkowe ulepszenia. Posiada ona specjalne czujniki i kamery, które sprawiają, że wykonuje ona swoją pracę dokładnie, czysto i precyzyjnie. Czy tego typu rozwiązania technologiczne będą cieszyły się popularnością w polskich gospodarstwach? Rolnictwo intensywnie się rozwija, więc niewykluczone, że najnowsze propozycje techniki pojawią się w wielu gospodarstwach w kraju nad Wisłą.

Następny artykuł