maszyny
fot. retrotraktor.pl
Autor Magdalena Więckowska - 14 Listopada 2020

Pamiętacie jeszcze pług "zwycięzcę"? Piękne wspomnienie dawnego rolnictwa

Maszyny rolnicze i ich dzieje przedstawiają fascynującą historię rozwoju technologii na wsi. Dzisiejsze nowoczesne pługi i traktory nie mogłyby istnieć, gdyby nie ich dawni przodkowie. Jednym z najważniejszych wynalazków wśród maszyn rolniczych był pług zwany “zwycięzcą”.

Maszyna ta pojawiła się w XIX wieku i absolutnie zrewolucjonizowała ówczesny sposób uprawy roli, czyniąc go bardziej efektywnym. Wszystko dzięki Alfredowi Ventzkiemu z Grudziądza.

Maszyna, która została zwycięzcą

Na portalu retrotraktor.pl można zapoznać się z wieloma fascynującymi historiami maszyn rolniczych. Jedną z nich jest pług “zwycięzca”. W materiale na portalu retrotraktor czytelnicy mogą się dowiedzieć, że jego wynalazcą był Alfred Ventzki z Grudziądza. W 1898 roku zaprezentował on skonstruowaną przez siebie maszynę podczas konkursu orki w Rothehaus w Westfalii. Był to jednoskibowy pług koleśny, który miał służyć do głębokiej orki. Jak podaje retrotraktor.pl, wynalazek okazał się bezsprzecznym liderem konkursu, z miejsca go wygrywając. Stąd zwyczajowa nazwa pługu - “zwycięzca”.

Pług “zwycięzca”

Najważniejsze elementy pługa zostały opatentowane, toteż nie było łatwo innym producentom stworzyć inną markę takiej maszyny, która mogłaby równać się z wynalazkiem Alfreda Ventzkiego. Jak podaje portal retrotraktor.pl w XIX wieku w Polsce istniała wielka przepaść technologiczna - na wschód od rzeki Wisły wielu rolników nadal posługiwało się drewnianymi sochami, podczas gdy w Wielkopolsce powszechne już były maszyny żelazne. Pług “zwycięzca” okazał się być krokiem milowym w rozwoju technologii na terenach wiejskich. W krótkim czasie stał się popularny w wielu gospodarstwach.

źródło: retrotraktor.pl

Następny artykuł