maszyny
commons.wikimedia.org / fot. Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21)
Autor Magdalena Więckowska - 6 Stycznia 2021

Prognozy na rynku maszyn rolniczych w 2021 roku. Nowe czy używane?

Maszyny rolnicze są nieodzownym elementem każdego gospodarstwa rolnego. 2020 rok nie był łatwy - ani dla rolników, ani dla producentów maszyn. Okazuje się, że prognozy dotyczące 2021 roku przewidują, iż zainteresowanie rynkiem wtórym będzie przeżywało swój rozkwit - choć niewykluczone, że sprzedaż na rynku pierwotnym również wzrośnie w porównaniu do poprzedniego sezonu.

Sprzedaż maszyn rolniczych jest ważną gałęzią gospodarki - podobnie jak rolnictwo i logistyka. Wszystkie te elementy są ze sobą ściśle połączone, a kryzys, który pojawił się w 2020 roku uderzył te branże razem.

Maszyny rolnicze - rynek pierwotny i wtórny

Polska, Europa i świat z utęsknieniem oczekują poprawy koniunktury na rynku, stabilności i trwałego ożywienia gospodarczego. Czy możemy oczekiwać, że 2021 rok w pewnym sensie spełni te nadzieje? Istnieje podstawa, by móc tego w pewnym stopniu oczekiwać - wielu ekspertów wiąże nadzieje ze szczepionką na COVID-19.

Choć fakt szczepień i rynek maszyn rolniczych mogą wydawać się nieco odległymi pojęciami, to w rzeczywistości jest im bliżej, niż może się początkowo wydawać. Przemysł motoryzacyjny, logistyczny i rolnictwo czekają z gotowością na pozytywne aspekty nowego roku.

Póki co trzeba jednak radzić sobie ze skutkami spustoszenia gospodarczego z 2020 roku - a wśród efektów kryzysu jest także zmiana tendencji na rynku maszyn rolniczych.

5 niewybaczalnych błędów, które popełniają rolnicy przy przeglądzie ciągnika. Może skończyć się nieciekawie5 niewybaczalnych błędów, które popełniają rolnicy przy przeglądzie ciągnika. Może skończyć się nieciekawieCzytaj dalej

Wielu rolników chętnie kupuje maszyny z rynku wtórnego - nie inaczej rzecz miała się w ubiegłym roku. Co ciekawe, wszyscy byliśmy przyzwyczajeni do tego, że firmy preferują inwestowanie w nowości - i tutaj nadchodzi pierwsza niespodzianka, która może stać się znakiem rozpoznawczym roku 2021 - przedsiębiorstwa mogą zwrócić się ku rynkowi wtórnemu.

Powodem są znaczne straty finansowe poniesione w ubiegłym roku. Nie ułatwia sprawy fakt, że maszyny w naturalny sposób zrobiły się droższe. Ma na to wpływ kilka czynników: sezonowe podwyżki cen, które praktycznie zawsze pojawiają się na początku roku; zwiększone koszty utrzymania pracowników ze względu na reżim sanitarny oraz niekorzystny kurs złotego, który wpływ negatywnie na sprowadzanie zagranicznych części do Polski.

Prognozy na 2021

Tendencję wzrostową w liczbie zakupionych sztuk przeżywają maszyny z rynku wtórnego. Warto dodać, że również w 2020 roku maszyn używanych zarejestrowano 13537 sztuk, tj. 149 mniej niż w w 2019 roku. Mimo to nie jest to relatywnie negatywna wiadomość - w skali tak wielkiego kryzysu minimalne wahania liczby rejestrowanych ciągników nie są niczym dramatycznym.

Tendencja ta ma się utrwalić w 2021 roku. Eksperci od maszyn potwierdzają, że zauważalne jest pewne ożywienie na rynku wtórnym, co ma dwojakie znaczenie. Po pierwsze - może oznaczać, że gospodarka będzie powoli wracać na dawne tory. Po drugie - jest znakiem, że pomimo ożywienia przedsiębiorcy wolą nie wydawać zbyt dużo pieniędzy.

Dla portalu maszynydlarolnika.pl wypowiedział się także Przemysław Vonau, który jest dyrektorem zarządzającym w Otomoto:

- Zaobserwowany w tym roku trend zwracania się w stronę maszyn z drugiej ręki – szczególnie widoczny w czasach niestabilności gospodarczej – przybierze na sile w 2021 roku. Co więcej, nie chodzi już tylko o kupno i sprzedaż używanych maszyn, ale także możliwość wynajmu pojazdów, która rozwiązuje problem finansowania całego sprzętu. Technologia zawsze śpieszy z pomocą, szczególnie teraz gdy fizyczny handel jest znacznie utrudniony.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł