maszyna
Wikipedia.pl / fot. Stormbringer76
Autor Magdalena Więckowska - 7 Listopada 2020

Kto pamięta stare młocarnie? Ich historia jest niesamowita

Maszyny rolnicze są tematem, który można opisywać bez końca. Ich historia jest ściśle związana z tym, jak rolnictwo i życie na wsi zmieniały się nie tylko na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci, ale tak naprawdę poprzez setki lat. Maszyny rolnicze są świadectwem zaradności i pomysłowości, a także żywym przykładem tego, że potrzeba jest matką wynalazku. Jedną z charakterystycznych maszyn, które ewoluowały w znacznym stopniu jest młocarnia. Obecnie rolnicy nie wyobrażają sobie bez niej pracy - zazwyczaj jest ona już częścią mechanizmu nowoczesnych kombajnów zbożowych.

Maszyny rolnicze u wielu osób wzbudzają zachwyt - i nic dziwnego, bo skomplikowane mechanizmy są wyrazem niebywałej pomysłowości ich projektantów. Młocarnia zwana jest w niektórych regionach również młockarnią, lecz jej zadanie jest to samo: służy ona do oddzielania ziaren zbóż od kłosów i plew.

Maszyna, która zmieniła rolnictwo

Nie będzie przesadą powiedzieć, że młocarnia zmieniła bieg historii rolnictwa. Ułatwiła pracę i znacznie ją skróciła, dzięki czemu praca rolników stała się nieco mniej znojna. W dawnej przeszłości, jeszcze przed pojawieniem się jakichkolwiek maszyn rolniczych, w celach oddzielenia ziaren od plew używano cepów. Nietrudno się domyślać, że proces ten był pracochłonny i wyczerpujący - trwało to nierzadko od momentu żniw aż do przednówka kolejnego roku. Pierwsze maszyny, które były prototypami kolejnych, bardziej zaawansowanych młocarni pojawiły się w XVIII wieku w Szkocji. Ich pomysłodawcą był Andrzej Meikle. Wtedy po raz pierwszy możliwe było mechaniczne oddzielanie ziarna od kłosów i plew.

Nieco więcej o młocarni

Najdawniejsze młocarnie były w stanie jedynie młócić zboże i w ten sposób oddzielać drobne części od słomy, natomiast nie oczyszczały ziarna od plew. Dodatkowo istniały inny problem: po wymłóceniu pozostała słoma nie nadawała się do dalszego użytku, na przykład do pokrycia dachów. Jak widać, droga do wyspecjalizowanej maszyny rolniczej nie była usłana różami i wymagała niekiedy wybierania priorytetów. Z czasem jednak postęp sprawił, że młocarnie spełniły marzenia rolników: stały się bardziej wydajnie i prostsze w obsłudze. W Polsce fabryką, która była znana m.in. z produkcji młocarni były poznańskie zakłady imienia Hipolita Cegielskiego - prace trwały tam od czasów powojennych aż do 1990 roku. Inne wytwórnie w Polsce to m.in. Fabryka Maszyn Rolniczych “Agromet” z siedzibą w Lublinie, a także Warfama w Dobrym Mieście. Współcześnie mamy do czynienia z kompletnie nowym rozdziałem historii maszyn rolniczych, gdyż młocarnie nie są już budowane oddzielnie, lecz jako element mechanizmu nowoczesnych kombajnów zbożowych.

Następny artykuł