maszyny
commons.wikimedia.org / fot. Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21)
Autor Magdalena Więckowska - 9 Grudnia 2020

Tak można kupić maszynę nawet za połowę ceny rynkowej. Szkoda, że nie każdy wie

Maszyny rolnicze potrafią być źródłem największej radości, jak i zgryzoty w gospodarstwie. Niezwykle użyteczne, umożliwiają podstawowe prace i są prawdziwą dumą właściciela, lecz z drugiej strony - koszty ich kupna potrafią przyprawić o zawrót głowy. Nie każdy pamięta, ale maszyny rolnicze po świetnych cenach można kupić na przykład na komorniczych licytacjach.

Maszyny rolnicze licytowane u komornika mają podstawową zaletę: ich cena jest znacznie niższa od tej proponowanej na rynku. Istnieje jednak parę kwestii, o których warto dodatkowo pamiętać.

Maszyny rolnicze z licytacji komorniczych

Warto od razu zaznaczyć, że maszyny oferowane na opisywanych licytacjach potrafią być wyceniane nawet 25% lub 50% taniej w porównaniu do wartości rynkowej tych samych modeli.

Nikt z nas nie chciałby mieć do czynienia z komornikiem ze względu na zaniedbania finansowe, więc sama ta profesja nie zawsze wzbudza pozytywne odczucia wśród licytujących.

Inni twierdzą, że licytowanie odebranych rolnikom maszyn nie jest dobrym sposobem na zakup traktora czy innego pojazdu rolniczego. Ile osób, tyle opinii, lecz fakt jest jeden: możliwość uczestnictwa w licytacji komorniczej daje wielu osobom szansę na zakup wymarzonej maszyny.

Wśród dostępnych rzeczy obecnych na grudniowych listach licytacji w internecie są m. in. traktory firmy Fendt, Pronar, New Holland, poczciwy Ursus, a także zgrabiarka czy rozrzutnik obornika.

Ważne kwestie

Trzeba jednak zaznaczyć, że pewne elementy dotyczące licytacji przedstawiają się nieco inaczej niż w przypadku tradycyjnego kupna maszyny. Nie zawsze (lub może zazwyczaj) potencjalny kupujący nie ma możliwości wypróbować maszyny i się nią przejechać.

Ogłoszenia o licytacjach komorniczych, jak na przykład ta na stronie licytacje.komornik.pl przedstawiają całą listę maszyn, lecz niestety bez zdjęcia. Zainteresowany ma dostęp do informacji takich jak nazwa maszyny, lecz jej wygląd pozostaje nieznany.

Warto dodać, że podczas pierwszej licytacji maszyna jest wyceniana na pewną konkretną kwotę - jest to zazwyczaj 75% oszacowanej sumy jej wartości. W przypadku niepowodzenia wylicytowania takiego pojazdu, organizowana jest druga licytacja, gdzie jej cena startowa to 50% szacowanej wartości.

Choć na stronach poświęconych licytacjom komorniczym podana jest data spotkania w kancelarii komornika, to kolejną niekorzystną stroną takiej transakcji jest fakt, że może być odwołana z dnia na dzień bez podania przyczyny.

Aby w ogóle móc stać się licytantem danej maszyny, należy wpierw wpłacić rękojmię w wysokości 10% szacowanej sumy pojazdu. Jeśli dana osoba wygra przetarg, następnego dnia po licytacji jest zobowiązana wpłacić resztę pieniędzy za sprzęt. Te osoby, którym szczęście nie dopisało, rękojmie są oddawane.

Następny artykuł