maszyny
unsplash.com / fot. Heiko Janowski
Autor Magdalena Więckowska - 27 Listopada 2020

Nadchodzą poważne zmiany na rynku pojazdów i maszyn. Nie ma powodów do radości

Maszyny stanowią niezwykle ważny element wyposażenia każdego gospodarstwa rolnego. Nic zatem dziwnego, że przedsiębiorców rolnych szczególnie interesują koszty zakupu maszyn. Niestety, na rynku pierwotnym maszyn rolniczych nie ma dobrych wiadomości - kolejny rok przyniesie kolejne podwyżki cen.

Ceny maszyn zależą od wielu czynników, lecz faktem jest, że od wielu lat tendencja zmian jest tylko i wyłącznie zwyżkowa. Nie napawa to optymizmem rolników.

Dobra wiadomość dla rodziców. O dodatkowe pieniądze można ubiegać się do 24 grudniaDobra wiadomość dla rodziców. O dodatkowe pieniądze można ubiegać się do 24 grudniaCzytaj dalej

Teksty wybrane dla Ciebie:

Maszyny z rynku pierwotnego

Choć wielu rolników nadal aktywnie kupuje maszyny używane na użytek swojego gospodarstwa, to dla wielu ważny jest także stan rynku pierwotnego.

Zmiana sezonu z roku 2020 na 2021 oznacza tak naprawdę jedno: wielu producentów może znacząco podwyższyć ceny maszyn rolniczych.

Niektórzy z nich preferują stopniowe podwyżki z sezonu na sezon, inni - jedną podwyżkę na dłuższy czas, za to o znaczącym obciążeniu dla kieszeni klienta.

Zmiana cen nie jest podyktowana tylko i wyłącznie chęcią zysku, lecz wypadkową dodatkowych czynników kierujących ekonomią na rynku polskim, europejskim, a nawet światowym.

Marta Manowska jednym zdjęciem wszystko potwierdziła. Fani Marta Manowska jednym zdjęciem wszystko potwierdziła. Fani "Rolnik szuka żony" są zachwyceniCzytaj dalej

Zmiana cen maszyn

Dlaczego ceny maszyn rolniczych z rynku pierwotnego nadal będą rosnąć?

Trzeba wziąć tutaj podstawowe czynniki: wzrastającą inflację i wzrost kosztów wynagrodzenia.

Warto dodać, że znaczącym czynnikiem z rynku światowego jest na przykład wzrost cen stali. Innym elementem jest podwyższenie kosztów energii, co odczuwają praktycznie wszyscy - począwszy od osób prywatnych, poprzez przedsiębiorców, na całych firmach kończąc.

Charakterystycznym powodem, który wymusza na producentach zmianę cen jest także nowa rzeczywistość w dobie koronawirusa.

Choć może wydawać się to niezbyt oczywiste, to również funkcjonowanie w reżimie sanitarnym i zapewnienie odpowiednich warunków wielu pracownikom jest sporym wyzwaniem.

Przez zawirowania związane z koronawirusem ucierpiał także kurs złotego względem euro, co nie wpływa pozytywnie na kieszenie polskich rolników kupujących zagraniczny sprzęt w Polsce.

Zobacz także w naszych serwisach:

Następny artykuł