Maszyny rolnicze - kary
BeatriceBB /Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 1 Listopada 2020

Kary nawet do 1500 złotych. Wystarczy, że kierowca zapomni o jednym

Niestety, wystarczy zapomnieć o jednym, by kierowca otrzymał mandat w wysokości 1500 złotych. Wszyscy kierowcy maszyn rolniczych powinni mieć to na uwadze, zwłaszcza teraz.

Maszyny rolnicze, które pomagają przy pracach rolniczych zwłaszcza w okresie jesiennym, mogą niejednemu kierowcy przynieść niemałe problemy. Rok rocznie policjanci zwracają się z apelami o zachowywanie szczególnej ostrożności, gdy w polu wykorzystywane są ciągniki i inne maszyny rolnicze. Kary za nieprzestrzeganie prawa mogą sięgać nawet do 1500 złotych, wystarczy, że kierowca zapomni o jednym.

Pamiętacie gwiazdę ze zdjęcia? Odeszła w zapomnieniu, dziś ma piękny gróbPamiętacie gwiazdę ze zdjęcia? Odeszła w zapomnieniu, dziś ma piękny gróbCzytaj dalej

Bezpieczna praca maszynami rolniczymi

Jednym z najważniejszych apeli, które pojawiają się przed rozpoczęciem prac z użyciem maszyn rolniczych, jest prośba o bezpieczne pochodzenie do wszystkich sytuacji, które mogą się wydarzyć. Funkcjonariusze policji zawsze przed rozpoczęciem sezonu przypominają, by sprawdzić, czy maszyny rolnicze są w dobrym stanie, zwłaszcza jeśli rolnicy zamierzają pojawiać się na drogach publicznych. Warto sprawdzić sprawność hamulców, czy odpowiedniego oświetlenia.

Duża odpowiedzialność spoczywa także na kierowcach maszyn rolniczych, gdy w gospodarstwie znajdują się dzieci.

- Nie dajmy się zwieść rutynie i zawsze miejmy na oku bawiące się na podwórku dzieci. Nie dopuszczajmy naszych dzieci do obsługi i prowadzenia maszyn rolniczych. Może być to dla nich, a także innych osób, śmiertelnym zagrożeniem - ostrzegał podinsp. Marzena Grzegorczyk, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Mocna akcja pod finałowym zdjęciem z Rolnik szuka żony. Komentarze zabolały

2. Ogromna mobilizacja, już blisko 20 tys. Polaków dostało wezwania. Wiadomo kogo obowiązek nie dotyczy

3.Z ostatniej chwili: Józef z "Rolnik szuka żony" się określił. Widok nie pozostawia wątpliwości

Apolonia z
Apolonia z Apolonia z "Rolnik szuka żony" się wygadała. Powiedziała, co stało się z Ewą po programieCzytaj dalej

Kary nawet do 1500 złotych. Maszyny rolnicze muszą być czyste

Co więcej, kierowcy muszą pamiętać, że na jesieni bardzo prosto o mandat w wysokości 1500 złotych. Wręczany on będzie każdej osobie, która przyczynia się do zanieczyszczania dróg publicznych w wyniku prowadzonych prac na polach. Policjanci przypominają, że jest to wykroczenie z art. 91 KW.

- Pozostawiając ziemię czy inne zanieczyszczenia pochodzące z pola, stwarzamy realne zagrożenia w ruchu drogowym. Przy odrobinie deszczu powstaje śliskie błoto, które przyczynić się może do osłabienia przyczepności kół naszego pojazdu, a w konsekwencji do wypadku drogowego - przekazała podinsp. Marzena Grzegorczyk.

Czy to oznacza, że rolnicy muszą posprzątać jezdnię każdorazowo po przejeździe? Zgodnie z polskim prawem - tak. I to nie wszystko.

Ministerstwo Infrastruktury zaznacza także, że rolnicy muszą oczyścić nie tyle samą drogę, ile i maszyny rolnicze. Pomimo protestów w tej sprawie, resort nie zamierza zmieniać zdania dotyczącego karania kierowców za łamanie tych obowiązków.

- Należy zwrócić uwagę, że zanieczyszczenia jezdni pochodzące z kół pojazdów rolniczych wykonujących prace polowe, mogą w znaczący sposób obniżyć przyczepność nawierzchni, co może prowadzić do powstawania niebezpiecznych sytuacji na drodze - obrali stanowisko urzędnicy z Ministerstwa Infrastruktury.

Oznacza to, że każdy kierowca maszyny rolniczej, który nie usunie zabrudzenia na żądanie, musi liczyć się z tym, że otrzyma nie tylko mandat, ale i będzie zmuszony do opłacenia oczyszczenia drogi przez zewnętrzne firmy.

Na dodatek ministerstwo podkreśliło, że obowiązkiem rolnika wykonującego prace polowe pojazdem rolniczym i planującego wyjechać na drogę publiczną, jest takie oczyszczenie maszyny rolniczej, aby jej ruch nie powodował zanieczyszczania drogi.

ZOBACZ TAKŻE:

Źródło: Tygodnik Rolniczy

Następny artykuł