Maszyny rolnicze - kary
CHUTTERSNAP/Unsplash
Autor Aneta Wasilewska - 26 Października 2020

Kary uderzą zapominalskich kierowców. Zaczynają się od 170 złotych, wystarczy zapomnieć o jednym

Wszyscy kierowcy muszą się liczyć z tym, że kary zaczynają się jedynie od 170 zł, a kończyć na dużo większych sumach. Niestety, jest jeden ważny czynnik, na który warto zwrócić uwagę przed wyruszeniem w podróż autem, czy nawet korzystania z maszyny rolniczej.

Maszyny rolnicze, samochody osobowe i wszystkie pojazdy, które pojawiają się na drogach, muszą zostać objęte ubezpieczeniem OC. Jest to jedna z obowiązkowych powinności, które właściwe są wszystkim posiadaczom samochodów. Niestety, coraz większa liczba kierowców o tym zapomina, a warto wziąć pod uwagę, że kary za brak OC jest w Polsce karany.

Jest afera. Maciej z Jest afera. Maciej z "Rolnik szuka żony" oszukał wszystkich, internauci nie zostawili na nim suchej nitkiCzytaj dalej

Samochody osobowe, maszyny rolnicze bez OC

Płacenie składek OC należy do obowiązków wszystkich kierowców maszyn, które uczestniczą w ruchu drogowym. W tym przypadku nieistotne jest, czy są to samochody osobowe, czy maszyny rolnicze. Dzięki OC każdy, kto spowoduje wypadek na drodze, będzie miał zagwarantowane pokrycie kosztów naprawy. Co więcej, jeżeli będzie wymagała tego sytuacja, możliwe jest także pokrycie kosztów leczenia osoby poszkodowanej.

Warto zauważyć, że zaledwie w zeszłym roku ubezpieczyciele wypłacili poszkodowanym aż 9 miliardów 451 milionów złotych z OC. Co oznacza, że opłacanie składek pozwoliło poszkodowanym opłacić leczenie, a także koszty naprawy auta po wypadku. Bez składek byłoby to niemożliwe, a wiadomo, jak kosztowne pozostaje naprawienie samochodu powypadkowego.

A co w przypadku, gdy kierowca nie ma OC? Wtedy na kierowcę czeka kara. Obecnie wysokość opłat jest uzależniona od dwóch czynników, pierwszym z nich jest czas, czyli jak długo kierowca porusza się bez dokumentu, a także rodzaj pojazdu.

Mandaty zaczynają się od 170 zł, a kończą na zawrotnych sumach

Jeżdżąc bez ważnego OC, w najłagodniejszym przypadku można otrzymać mandat w wysokości 170 złotych. Jednak już w przypadku samochodów ciężarowych kara może wynieść nawet 7800 zł. Zgodnie z danymi Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, obecnie na takie kary narażonych jest nawet 100 tysięcy kierowców, którzy nie zdecydowali się na ubezpieczenie OC.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Gdy policjanci i aktywiści zobaczyli na własne oczy, wstrzymali oddech. Dramat na wsi, łzy cisną się do oczu

2. Sensacyjne wyniki prestiżowego sondażu. Pierwsza taka sytuacja od wielu lat

3. Ministerstwo rolnictwa nie pozostawiło żadnych wątpliwości. Powołano się na przepisy

Po rolnikach przyszedł czas na górników. Związkowcy zaczęli wspierać protestujące kobietyPo rolnikach przyszedł czas na górników. Związkowcy zaczęli wspierać protestujące kobietyCzytaj dalej

Co ważne, opłata karna za brak OC w przypadku samochodów osobowych wynosi równowartość 2-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, a 3-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obejmuje samochody ciężarowe, ciągniki i autobusy. W przypadku pozostałych pojazdów mowa o równowartości 1/3 minimalnego wynagrodzenia. Do tego należy wziąć pod uwagę okres, w którym pojazd nie był ubezpieczony.

I tak w przypadku poruszania się samochodem bez ważnego OC od trzech dni wynosi 20 procent pełnej opłaty karnej, od 4 do 14 dni - 50 proc. pełnej opłaty karnej, a powyżej 14 dni jest już to 100 procent opłaty.

A czy da się uniknąć odpowiedzialności za podróżowanie bez ubezpieczenia OC? Niekoniecznie, dobrowolny brak wpłaty oznacza, że kierowca będzie ścigany przez urząd skarbowy na drodze postępowania egzekucyjnego.

ZOBACZ TAKŻE:

   1. Wymieszaj składniki widelcem i wyłóż na patelnię. W mniej niż 5 minut zrobisz placuszki lepsze niż placki ziemniaczane
   2. Grochola przerywa milczenie. Wyznała, co jej oprawca zrobił kotu. Nie mieści się w głowie
   3. Porozumienie osiągnięte, dotacje będą, ale nie dla wszystkich. Wiemy, kto może liczyć na pieniądze z budżetu UE
   4. Miliard dla rolników i mieszkańców wsi. Co zostało jeszcze z obietnic przedwyborczych?
   5. Coraz częściej słychać o atakach na zwierzęta hodowlane. Populacja wilków wzrasta z roku na rok
   6. Wspaniały czyn 19-letniej strażaczki. Mało osób zdecydowałoby się na taki gest
   7. Makabryczne doniesienia z Olsztyna. Psy trzymane w fatalnych warunkach, właścicielkę czeka surowa kara

Źródło: Kobieta w sadzie

Następny artykuł