Mateusz Morawiecki
commons.wikimedia.org / securityconference.de / fot. Mueller / MSC
Autor Magdalena Więckowska - 30 Stycznia 2021

Premier o gospodarce: "Spływają do nas niezłe dane". Nie odniósł się jednak do rolników

Premier Mateusz Morawiecki w piątek 29 stycznia odwiedził firmę Libra w Dzierżoniowie na Dolnym Śląsku. Przy okazji spotkania odniósł się do danych makroekonomicznych i powiedział, że "sygnały z firm dają nadzieję na to, że będziemy w stanie szybko ruszyć ze wzrostem gospodarczym".

Premier Mateusz Morawiecki odniósł się do aktualnej kondycji gospodarki państwa i możliwego rozwoju ekonomicznego w kolejnych miesiącach. W swoich wypowiedziach wyraził się na temat hotelarstwa, turystyki i gastronomii, nie zabrał jednak głosu w sprawie rolnictwa.

Mateusz Morawiecki o danych makroekonomicznych

Trudne czasy sprawiają, że wiele osób z utęsknieniem czeka na powiew normalności - do tej jednak nie będzie łatwo wrócić, zwłaszcza w wymiarze ekonomicznym. Skutki pandemii koronawirusa są dotkliwe, o czym przekonać się mogą praktycznie wszyscy, niezależnie od branży. Trudności nie omijają również rolników.

Rolnicy od pewnego czasu w dobitny sposób sygnalizują trudną sytuację w swoim sektorze. Reprezentująca postulaty sporej części rolników Agrounia wystosowała pisma do premiera z pytaniami dotyczącymi planów wobec rolnictwa. Mimo to premier na listy nie odpowiedział.

Podczas piątkowej wizyty w firmie Libra należącej do grupy Selena premier Mateusz Morawiecki skomentował stan gospodarki w Polsce. Jak podaje portalspozywczy.pl szef rządu stwierdził, odnosząc się do dolnośląskiej firmy:

Odśnieżał drogi ciągnikiem. Niebezpieczny finał prac na LubelszczyźnieOdśnieżał drogi ciągnikiem. Niebezpieczny finał prac na LubelszczyźnieCzytaj dalej

- Przechowanie wartości przedsiębiorstw takich, jak to i setki tysięcy innych napawa mnie pewnym ostrożnym optymizmem, że tak jak dobre dane makroekonomiczne, które ujawniają się teraz za zeszły rok, pokazują siłę naszej gospodarki, tak będziemy w stanie szybko ruszyć ze wzrostem gospodarczym, odbić się już w najbliższych miesiącach i kwartałach.

Premier wyraził się również na temat 2021 roku:

- Ten rok może być dobrym rokiem i będzie dobrym rokiem dla polskiej gospodarki.

Czy rolnicy mogą czuć się rozczarowani?

Ze względu na bolesny przestój w branży gastronomii i hotelarstwa w dużej mierze tracą także rolnicy. Problem stanowią także gospodarstwa agroturystyczne, pominięte w branżowej tarczy dla hotelarzy.

Pomimo pesymistycznych nastrojów w kraju, dane statystyczne są na tle innych krajów UE relatywnie zadowalające. Jak podaje portalspozywczy.pl GUS podał w piątek 29 stycznia, iż PKB w Polsce w 2020 roku spadł o 2,8%. Warto dodać, iż w 2019 odnotowano aż 4,5% wzrost PKB. Mimo to obniżenie wartości w 2020 roku było niższe w porównaniu do średniej unijnej, która wyniosła aż 7,4%.

Premier zauważył, iż spływają do nas niezłe dane makroekonomiczne, jednakże dodał, iż oddolna sytuacja widziana z punktu widzenia poszczególnych przedsiębiorstw wygląda inaczej. Odniósł się tutaj do hotelarstwa, gastronomii i turystyki.

Skomentował także dane dotyczące produkcji przemysłowej, oceniając je jako dobre. Czy rolnicy mogą poczuć się rozczarowani stanowiskiem premiera przedstawionym w piątek w Dzierżoniowie? Zdania będą w tej kwestii zapewne podzielone, jednakże nie ulega wątpliwości, iż przedsiębiorcy rolni z pewnością oczekują bezpośrednich rozmów i kontaktu z szefem rządu w ważnych dla siebie sprawach.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: portalspozywczy.pl, PAP

Następny artykuł