Mateusz Morawiecki
pixabay.com
Autor Magdalena Więckowska - 31 Grudnia 2020

Wraz z nastaniem 2021 roku w Polsce zniknie dziesięć wsi. Historyczny moment nadchodzi

Premier Mateusz Morawiecki wraz z wiceministrami Maciejem Wąsikiem i Pawłem Szefernakerem nadali prawa miejskie kolejnym dziesięciu wsiom w Polsce. Historyczne akty odebrali przedstawiciele nowych miast.

Mateusz Morawiecki określił zmianę status wsi jako akt sprawiedliwości dziejowej.

Mateusz Morawiecki i nadanie praw miejskich

Nowy status uzyska dziesięć wsi - od 1 stycznia 2021 roku będą one oficjalnie miastami. Premier Mateusz Morawiecki wręczył akty nadania praw miejskich przedstawicielom poszczególnych miejscowości.

Co ciekawe, niektóre z nich były już w przeszłości miastami. Premier wyjaśnił, co było powodem utraty praw miejskich:

- Jest to (...) przywrócenie praw miejskich, odebranych jeszcze po powstaniu styczniowym.

Gienek i Andrzej z Gienek i Andrzej z "Rolnicy. Podlasie" grają dla WOŚP. Nie do wiary, co przeznaczyli na licytacjęCzytaj dalej

Na jakiej zasadzie wsiom przyznaje się status miasta? Potrzebne jest do tego spełnienie określonych kryteriów.

Wśród nich jest m. in. stopień urbanizacji danego terenu - czyli na przykład liczba zabudowań.

Kolejny czynnik dotyczy warstwy społecznej - w tym przypadku o przyznaniu praw miejskich wsi może zadecydować fakt, iż większość mieszkańców nie utrzymuje się z pracy rolniczej.

Biorąc pod uwagę fakt, że średnia wieku rolników jest coraz wyższa, a coraz mniejszy odsetek młodych ludzi decyduje się na związanie życia zawodowego z rolnictwem, w kolejnych latach możemy (choć nie musimy) spodziewać się wzrostu liczby wsi przemianowanych na miasta.

Lista wsi, które stają się miastami

Wieś może uzyskać prawa miejskie na wniosek lokalnych władz i po uprzednich konsultacjach z mieszkańcami. W przypadku opisywanych dziesięciu miejscowości rady gminy i wojewodowie pozytywnie odnieśli się do zmiany statusu wsi.

Od 1 stycznia w Polsce będzie tym samym 954 miast. Do tego grona dołączą: Kamieniec Ząbkowicki (w gminie Kamieniec Ząbkowicki, w powiecie ząbkowickim, w województwie dolnośląskim), Goraj (w gminie Goraj, w powiecie biłgorajskim, w województwie lubelskim), Kamionka (w gminie Kamionka, w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim), Sochocin (w gminie Sochocin, w powiecie płońskim, w województwie mazowieckim), Solec nad Wisłą (w gminie Solec nad Wisłą, w powiecie lipskim, w województwie mazowieckim), Wiskitki (w gminie Wiskitki, w powiecie żyrardowskim, w województwie mazowieckim), Dubiecko (w gminie Dubiecko, w powiecie przemyskim, w województwie podkarpackim), Wodzisław (w gminie Wodzisław, w powiecie jędrzejowskim, w województwie świętokrzyskim), Budzyń (w gminie Budzyń, w powiecie chodzieskim, w województwie wielkopolskim), Koźminek (w gminie Koźminek, w powiecie kaliskim, w województwie wielkopolskim).

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł