mięso
pixnio.com
Autor Magdalena Więckowska - 14 Listopada 2020

Od poniedziałku gigantyczna zmiana na rynku mięsa. Hodowcy przerażeni

Mięso jest jednym z podstawowych produktów spożywczych sprzedawanych w Polsce. Rynek mięsa wieprzowego ma ostatnio spore problemy spowodowane afrykańskim pomorem świń i pandemią koronawirusa. Jak podaje portal cenyrolnicze.pl zakłady mięsne należące do grupy Animex ogłosiły, że nie mają miejsca na przyjmowanie dostaw mięsa. Oznacza to, że od poniedziałku zmieni się jego cennik.

Mięso wieprzowe cieszy się niesłabnącą popularnością w Polsce, lecz faktem jest, że hodowcy świń nie mają teraz najlepszej passy.

Za pięć dni startuje nowy nabór. ARiMR będzie przyjmować wnioski tylko do końca lutegoZa pięć dni startuje nowy nabór. ARiMR będzie przyjmować wnioski tylko do końca lutegoCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Niepublikowane dotąd zdjęcia i wielki sekret Andrzeja z "Rolnicy. Podlasie" ujrzały światło dzienne. Fani są zachwyceni
2. Waloryzacja 2021. Podwyżki jednak wyższe niż zakładał rząd
3. Józef z "Rolnik szuka żony" publicznie upomniał Apolonię: "o czym Ty piszesz?". Bitwa na słowa w sieci

Mięso wieprzowe i czarny scenariusz

Zakłady mięsne należące do grupy Animex to - jak podaje ich strona internetowa - między innymi: Krakus, Morliny, Berlinki, Morlinki.

Animex podaje, że jej “siostrzaną firmą” jest Agri Plus, która jest “największym hodowcą trzody chlewnej w Polsce” i stanowi dla nich “podstawową bazę surowcową”.

Jak podaje portal cenyrolnicze.pl zakłady mięsne należące do wspomnianej grupy nie mają już możliwości przyjmować kolejnych dostaw mięsa wieprzowego.

Gwałtowna zmiana kursu oznacza dla hodowców trzody chlewnej widmo najgorszych obaw. Według wspomnianego portalu rolniczego, ceny zakładów mięsnych wchodzących do grupy Animex od poniedziałku mają zmienić cennik. Nie jest tajemnicą, że będzie to niekorzystna zmiana dla rolników.

Dlaczego zatem zmiana na rynku mięsa wieprzowego może być określana jako gigantyczna? Może to być moment, w którym inne zakłady mięsne dołączą do Animexu, informując trzodziarzy o niemożności przyjmowania kolejnych dostaw. Jedno jest pewne - ceny wieprzowiny idą systematycznie w dół.

Marta Manowska pokazała się na planie i uchyliła rąbka tajemnicy. Fani zachwyceniMarta Manowska pokazała się na planie i uchyliła rąbka tajemnicy. Fani zachwyceniCzytaj dalej

Związek Hodowców Trzody Chlewnej

W sprawie wypowiedział się Bartosz Czarniak z pomorsko-kujawskiego oddziału Związków Hodowców Trzody chlewnej:

- To czego jesteśmy właśnie świadkami, to przysłowiowy gwóźdź do trumny, gdyż nawet te chlewnie, którym udawało się jeszcze zachować płynność i brak strat, teraz zostały pozbawione takiej możliwości. Przedsiębiorcy, szukający możliwości łatwego zarobku, zapewne sprowadzając też tańsze mięso z zagranicy, podcięli własną gałąź. Okres kryzysu kiedyś się skończy, ale ci rolnicy, nawet z najlepiej zorganizowanym produkcjami, którzy teraz odejdą od hodowli, już do niej nie wrócą. Nastały ciężkie czasy, a ich pokłosiem może być jeszcze większy kryzys, nie tylko w branży hodowli trzody chlewnej, ale i przetwórczej. Dlaczego też i zakłady będą na tym tracić? Bo brak krajowego surowca spowoduje jeszcze większe uzależnienie od dostaw z zagranicy, która zacznie dyktować ceny, a to spowoduje upadek zakładów mięsnych, ubojowych, a w efekcie wzrost bezrobocia i załamanie w gospodarce. Ci którzy stracą pracę, tak szybko nie znajdą nowej, więc ich siła nabywcza będzie nikła. Skutkiem tego załamie się handel, który najlepiej napędzał dotychczas polską gospodarkę. Szykują się bardzo ciężkie czasy... – powiedział Bartosz Czarniak.

Czy to jednak oznacza, że konsumenci odczują na własnych kieszeniach obniżone ceny mięsa wieprzowego?

Nic nie jest w tym temacie pewne - w innych sytuacjach z przeszłości, gdy wartość mięsa wieprzowego w skupach znacznie zmalała, konsumenci sklepów nie odczuli większych różnic w cenach kupowanych produktów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Makłowicz w końcu zdradził najlepszy przepis na tradycyjne pierogi z kapustą i grzybami. Lepszego farszu nie można sobie wymarzyć
  2. Przeżyła śmierć kliniczną i mówi, że widziała Boga. Opowiada o szczegółach zza światów
  3. Wielkie pieniądze idą do rolników. Internauci zdają relację
  4. Propozycja zawieszenia kontroli w gospodarstwach. KRIR nie ma wątpliwości
  5. Od poniedziałku gigantyczna zmiana na rynku mięsa. Hodowcy przerażeni
  6. Dlaczego pies kładzie się przy Twoich stopach? Spanie w nogach jest ważnym sygnałem, lepiej go nie bagatelizować
  7. Tragiczna wiadomość obiegła świat sportu. Legendarny dziennikarz przegrał walkę z rakiem, zapisał się w historii

Następny artykuł