mięso
unsplash.com / fot. Usman Yousaf
Autor Magdalena Więckowska - 17 Grudnia 2020

Duża firma w Polsce zwiększyła skup żywca wieprzowego. Czy to początek stabilizacji?

Mięso wieprzowe notuje w ostatnim czasie niezwykle niskie ceny w skupach. Co więcej, wielu producentów wyrobów mięsnych nie chce kupować więcej wieprzowiny, co sprawia, że tuczniki pozostają u rolników. Lider na rynku wieprzowiny - Animex - przekonuje, że w skali 2020 roku zwiększył poziom skupu żywca o 12%.

Mięso jest kupowane w większych ilościach przez Animex od kilku miesięcy - taką informację można odczytać z rozmowy z producentem na stronie portalspozywczy.pl.

Mięso wieprzowe i masa problemów

Portalspozywczy.pl przeprowadził rozmowę z Łukaszem Dominiakiem - dyrektorem ds. public i government relations oraz Piotrem Kowalskim - dyrektorem zarządzającym ds. skupu żywca Grupy Animex. Jak się okazuje, jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa producenci produktów mięsnych przewidywali, że nadchodzący rok 2020 będzie dla branży bezproblemowy.

- Sytuacja rynkowa była korzystna dla hodowców i pozwalało to sądzić, iż pozytywny trend będzie się dalej rozwijał, gdyż sezon letni charakteryzuje się większą rentownością i opłacalnością produkcji. (...) Odnotowujemy obecnie nadpodaż żywca wieprzowego, która nie wynika ze wzrostu hodowli, lecz zmniejszenia uboju, rozbioru i sprzedaży mięsa prowadzonej przez zakłady w Unii Europejskiej - stwierdził Łukasz Dominiak.

Niestety, pojawienie się problemu epidemiologicznego na całym świecie, przerwanie łańcuchów dostaw żywności, erupcja afrykańskiego pomoru świń i rozchwianie sytuacji gospodarczej doprowadziło do dramatycznego spadku opłacalności hodowli trzody chlewnej. Animex jest jednym z największych producentów wyrobów mięsnych w Polsce, toteż aktualna sytuacja na rynku jest przez niego uważnie monitorowana. Jak się okazuje, niska cena tucznika nie jest wcale czymś dobrym dla producenta:

Ogromny pożar strawił dorobek rolnika. Straty liczone w setkach tysięcy złotychOgromny pożar strawił dorobek rolnika. Straty liczone w setkach tysięcy złotychCzytaj dalej

- Patrząc na pierwszy kwartał 2021 roku trudno być dzisiaj optymistą, mimo że mamy najtańszego warchlaka. Niestety, należy pamiętać, że koszty całego łańcucha produkcji mięsa wieprzowego, to nie tylko warchlak, pasza i woda, ale także opłaty, których na co dzień nie widzimy. To też nakłady związane z ciągłą poprawą dobrostanu zwierząt czy wreszcie bioasekuracja, kluczowa z racji wiszącego nad branżą widma nowych ognisk ASF. W styczniu należy spodziewać się wzrostu cen skupu żywca. Tempo to będzie uzależnione od poziomu ubojów - powiedział Łukasz Dominiak.

Większy skup żywca

Jednocześnie grupa Animex podkreśliła, że poziom skupu żywca nie będzie w ich firmie mniejszy. Łukasz Dominiak w rozmowie z portalspozywczy.pl powiedział:

- Jako Animex w ostatnich miesiącach podnieśliśmy poziom skup żywca wieprzowego o ponad 12 proc. w stosunku do początku roku. Ta decyzja jest dla nas ważna i stanowi główną oś prowadzonej polityki jak najszybszego ustabilizowania rynku oraz poprawy rentowności dla wszystkich jego uczestników. Leży to w żywotnym interesie naszej organizacji ponieważ my również jesteśmyhodowcą i tracimy na produkcji tuczników podobnie jak inni hodowcy w kraju. Polityką Animex jest wsparcie rodzimej produkcji poprzez stosowanie w przetwórstwie i sprzedaży mięsa świeżego pozyskanego od tuczników wyhodowanych wyłącznie w kraju. Lata pracy na tym polu zobowiązują nas do dalszego podążania tą drogą.

Czy postawa Grupy Animex daje powody do tego, by sądzić, że 2021 rok minie pod znakiem powolnej stabilizacji rynku wieprzowego? O trafne prognozy na obecną chwilę raczej trudno - potwierdzenie ewentualnych nadziei przyniosą najbliższe tygodnie.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Następny artykuł