mięso
unsplash.com / fot. Christina Victoria Craft
Autor Magdalena Więckowska - 18 Listopada 2020

Podobnie złej sytuacji na rynku mięsa nie było od lat. Powody są dwa

Mięso wieprzowe jest jednym z najchętniej kupowanych produktów pochodzenia zwierzęcego w naszym kraju. Pomimo dużej popularności wieprzowiny hodowcy żywca są w dramatycznej sytuacji. Jak podają media - obecna sytuacja na rynku mięsa wieprzowego jest najgorsza od pięciu lat. Ceny tuczników dramatycznie spadły. Istnieją tego dwa główne powody: pandemia koronawirusa i szerzący się afrykański pomór świń.

Mięso wieprzowe staje się być znacznym problemem na polskim rynku. Ceny za kilogram tego produktu są tak niskie, że rolnikom nie opłaca się dalsza hodowla świń.

Mięso wieprzowe i wielkie problemy

Nikt nie ma tutaj wątpliwości - obecna sytuacja jest absolutnie wyjątkowa i niestety w negatywnym znaczeniu tego słowa.

Ceny tuczników spadły poniżej 5 złotych, co napawa hodowców świń wielkimi obawami dotyczącymi swojej przyszłości.

Już od około pół roku rolnicy alarmują, że opłacalność hodowli żywca wieprzowego stoi pod wielkim znakiem zapytania.

Powodem kłopotów na rynku mięsa jest niewątpliwie kryzys związany z pandemią koronawirusa i nieopanowany dotychczas afrykański pomór świń.

Co dalej?

Ceny mięsa wieprzowego zmieniły się na niekorzyść rolników przez ekspansję koronawirusa. Mniejsza możliwość podróżowania i ograniczony transport oraz niższa siła nabywcza osób prywatnych sprawiły, że popyt znacznie się zmniejszył.

Ludzie czują się niepewnie i nastroje te znajdują swoje odzwierciedlenie w niekorzystnych dla ekonomii zachowaniach konsumenckich.

Dodatkowo w 2019 roku zauważalny był znaczący wzrost opłacalności hodowli świń, w wyniku czego powstały nadwyżki żywca.

Z drugiej strony mamy problemy związane z ASF. Ze względu na zagrożenie przenoszenia choroby zaburzyły się łańcuchy dostaw, niemieckie tuczniki staniały i były sprowadzane do Polski.

W efekcie wielu polskich rolników miało niekonkurencyjne ceny i pozostało z niesprzedanym towarem. Jakie są prognozy na przyszłość?

Czy istnieje szansa na poprawienie koniunktury na rynku mięsa wieprzowego? Ekonomiści nie rysują tutaj pozytywnego scenariusza - koronawirus nie jest w odwrocie, więc zachowawcze zachowania konsumpcyjne będą się utrzymywać nawet przez kolejnych kilka miesięcy.

Następny artykuł