mięso
Arkadiusz Ziolek / East News
Autor Magdalena Więckowska - 20 Stycznia 2021

Handel mięsem na terenie UE i potajemne interesy. Grupa przestępcza rozbita przez ABW

Mięso, którym handlowano na terenie UE było przedmiotem nielegalnych działań kilku firm, które utworzyły zorganizowaną grupę przestępczą. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała sześć osób podejrzanych o uczestnictwo w procederze.

W "mięsną aferę" zamieszanych jest najprawdopodobniej pięć firm z Wielkopolski - ich przeszukania dokonała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Krajowa Administracja Skarbowa na prośbę prokuratora.

Mięso i ucieczka przed podatkami

Firmy, które zostały skontrolowane przez organy państwowe zajmowały się przetwórstwem, produkcją i sprzedażą produktów mięsnych. Właściciel jednego z podmiotów utworzył - wraz z innymi firmami z terenu Unii Europejskiej - zorganizowaną grupę przestępczą.

Celem działam grupy było zaniżanie w ewidencji ilości mięsa, które przeznaczano na handel. W dokumentach dotyczących produktów nie podawano prawdziwej ilości transportowanej żywności, lecz zaniżano ją po to, by płacić mniejsze kwoty na rzecz podatków.

Wszystkie skontrolowane firmy znajdowały się na terenie województwa wielkopolskiego. Jak podaje Izba Administracji Skarbowej w Poznaniu, straty Skarbu Państwa ze względu na nieopłacony podatek VAT i podatek dochodowy wynoszą nawet 3 miliony złotych. Na obecną chwilę jest to wartość szacunkowa.

Informacje z MRiRW. Od 15 stycznia obowiązują zaktualizowane stawki dopłat do materiału siewnegoInformacje z MRiRW. Od 15 stycznia obowiązują zaktualizowane stawki dopłat do materiału siewnegoCzytaj dalej

Szczegóły sprawy

Prokuratura Krajowa wystosowała komunikat w opisywanej sprawie:

Grupa przestępcza od co najmniej 2012 roku funkcjonowała na terenie województwa wielkopolskiego. Kierował nią obywatel Niemiec pochodzenia tureckiego. Pozostali podejrzani to obywatele Turcji i Polski. W toku śledztwa prokurator ustalił, że członkowie grupy czerpali korzyści majątkowe z popełnianych przestępstw skarbowych dokonywanych w wyniku pozaewidencyjnego obrotu mięsem. Poprzez kontrolowaną przez siebie sieć firm, towar był dostarczany na teren Unii Europejskiej, jak i poza jej granice, przy czym jego faktyczna ilość była zaniżana.

Podczas kontroli pięciu firm na terenie Wielkopolski zabezpieczono dokumentację księgową z okresu 2012-2020, a także inne nośniki informacji jak telefony komórkowe i komputery przenośne. Dodatkowo zabezpieczono luksusowe samochody, których wartość szacuje się na około 2,1 miliony złotych.

Co istotne, podczas przeszukania zabezpieczono również kwotę ponad 14 milionów złotych.

Kierujący grupą, jako jeden z sześciu zatrzymanych, otrzymał środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu. Na pozostałych pięć osób nałożono środki wolnościowe. Niewykluczone, że w kolejnych dniach zostaną aresztowane kolejne osoby - sprawa jest bowiem rozwojowa.

Osobom zaangażowanym w działanie ww. firm będą przedstawione zarzuty prania brudnych pieniędzy oraz popełnienia przestępstw skarbowych.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: agropolska.pl

Następny artykuł