Mięso - orzeczenie sądu
planet_fox/Pixabay
Autor Aneta Wasilewska - 24 Stycznia 2021

Twierdził, że produkty mięsne "trują" Polaków. Sąd orzekł na korzyść działacza

W minioną środę w jednym z warszawskich sądów odbyła się sprawa sądowa. Działacz, Marcin Bustowski został oskarżony przez spółkę Animex Foods o "wprowadzenie do obiegu szkodliwej żywności". Sprawa zakończyła się na korzyść Bustowskiego.

Zgodnie z informacjami, które pojawiły się na portalu Ceny Rolnicze, jeszcze na początku sierpnia ubiegłego roku do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko Marcinowi Bustowskiemu, który miał wprowadzać w błąd konsumentów.

Działacz Związku Zawodowego Rolników RP za pośrednictwem mediów społecznościowych oskarżał spółkę Animex Foods o "wprowadzenie do obiegu szkodliwej żywności". W produktach mięsnych miały zostać przekroczone normy azotynów i azotanów

Informacje w mediach społecznościowych: kilkukrotne przekroczenia norm

Marcin Bustowski na swojej stronie na Facebooku zamieszczał wpis, w których twierdził, że zarówno przetwory, jak i produkty mięsne, które wytwarzane są przez spółkę (mówił przede wszystkim o parówkach Berlinkach i schabie) mają znacznie i nawet kilkukrotnie przekraczać normy azotanów i azotynów, a co za tym idzie "truć" konsumentów.

- W tym dzieci, stwarzają zagrożenie dla zdrowia oraz życia konsumentów i wywołują u dzieci choroby nowotworowe - przekazał w sprawie portal Ceny Rolnicze.

Ciało 50-latka odnaleziono w zagrodzie dla bydła. Dramat na wschodzie PolskiCiało 50-latka odnaleziono w zagrodzie dla bydła. Dramat na wschodzie PolskiCzytaj dalej

Spółka nie zgadzała się z opinią działacza, twierdząc, że naraża Animex Foods na utratę zaufania.

- W opinii oskarżyciela, twierdzenia działacza nie są zgodne z prawdą, ponieważ wszystkie wprowadzone do obrotu produkty spełniają wszelkie normy wynikające z obowiązujących przepisów prawa żywnościowego, jak i są znakomitej jakości, w tym w szczególności nie zawierają przekroczonych norm obecności konserwantów - informował portal.

Sprawa kończy się w sądzie

I tak w minioną środę w jednym z warszawskich sądów odbyła się sprawa. Zgodnie z orzeczeniem sądu, działacz został uniewinniony.

- Sąd orzekł, że moje działania odbywają się w interesie społecznym, profilaktyce zdrowotnej i ochronie narodu polskiego. Takie było stwierdzenie sądu. Cieszy, że w Polsce są jeszcze polscy sędziowie, choć spodziewam się, że Animex odwoła od tego wyroku. Sąd w swoim orzeczeniu w dużej mierze opierał się o raport Najwyższej Izby Kontroli, który mówi o znacznych przekroczeniach szkodliwych dodatków do żywności - skomentował po sprawie działacz.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Ceny Rolnicze

Następny artykuł