mięso
unsplash.com / fot. William Moreland
Autor Magdalena Więckowska - 30 Listopada 2020

Pierwszy region, który nie chce kupować polskiego drobiu. Wszystkiemu winna ptasia grypa

Handel mięsem drobiowym może przysporzyć teraz sporych nerwów i kłopotów producentom w Polsce. W wyniku wykrycia ogniska ptasiej grypy na jednej z ferm niosek w województwie wielkopolskim Hongkong zdecydował o wstrzymaniu kupna drobiu z całego regionu. Niepewność hodowców wzrasta, gdyż obawiają się tego, że za przykładem Hongkongu pójdą kolejne rynki zbytu ważne dla Polski.

Mięso drobiowe jest ważnym produktem eksportowym w Polsce. Wartość eksportu tego produkt sięgnęła w 2019 roku aż 3,1 miliarda euro.

Mięso i zamknięty rynek zbytu

Hongkong powiedział wyraźne “nie” ryzyku, jakie niesie za sobą transportowanie mięsa drobiowego z Wielkopolski.

Dla przypomnienia warto dodać, że pod koniec listopada w jednym z gospodarstw we Wroniawach wykryto duże ognisko ptasiej grypy.

Wszystko miało miejsce w powiecie wolsztyńskim - zagrożenie potwierdzono 24 listopada, a trzy dni później Hongkong podjął wiążące decyzje co do sprowadzania drobiu z wymienionego powiatu.

Wolsztyńska ferma niosek stała się tym samym 33. ogniskiem zjadliwej grypy ptaków w Polsce. Jest to wielkie zagrożenie zarówno dla zdrowia, jak i dla przyszłości tej gałęzi rolnictwa.

Hongkong mówi “nie”

Efektem wykrycia ogniska choroby ptaków we Wroniawach była błyskawiczna reakcja władz Hongkongu w sprawie wstrzymania kupna produktów z powiatu, w którym mieści się feralna ferma niosek.

Wiadomo, że Hongkong nie przyjmie z powiatu wolsztyńskiego ani mięsa drobiowego (czyli tuszek, podrobów itp.), ani produktów drobiowych (m. in. jaj).

Dlaczego Hongkong zareagował tak drastycznie na informację o pojawieniu się ptasiej grypy we Wroniawach?

Warto wiedzieć, że opisywana ferma niosek jest - dotychczas - największym tego typu gospodarstwem, w którym pojawiła się ta wysoce zjadliwa choroba ptaków. Im większa ferma, tym większe zagrożenie niesie dla bezpośredniego sąsiedztwa, które trudno ochronić przed zarażeniem.

Gdy badania kur potwierdziły zakażenie, okazało się, że we Wroniawach jest aż 900 tysięcy zwierząt do zutylizowania. Taktyka usunięcia ogniska choroby zaangażowała wiele służb, a na czas operacji cała wieś pozostanie zamknięta.

Następny artykuł