Minister - rekompensata
Jan Bielecki/East News
Autor Aneta Wasilewska - 4 Października 2020

"Piątka dla zwierząt" przejdzie, rolnicy dostaną rekompensaty. Nowy minister rolnictwa zakończy spory z protestującymi?

Minister rolnictwa, Grzegorz Puda zakończy spory z rolnikami? Okazuje się, że ministerstwo chce zapłacić rekompensaty wszystkim, którzy poniosą straty przez wprowadzenie "piątki dla zwierząt".

Minister rolnictwa zadba, żeby wszyscy rolnicy, którzy poniosą straty przez wprowadzenie "piątki dla zwierząt", otrzymali rekompensaty. Czy takie rozwiązanie ma szansę na zakończenie protestów rolników?

Minister wprowadzi rekompensaty dla rolników?

- Będą rekompensaty dla tych, którzy stracą w wyniku ustawy o ochronie zwierząt - powiedział w rozmowie z PAP, wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, zaznaczając, że będzie to pierwsze zadanie, które stanie przed nowym ministrem rolnictwa.

Co więcej, rekompensaty wypłacane dla rolników nie będą symboliczne, a adekwatne do poniesionych przez rolników strat. Przypomnijmy "piątka dla zwierząt" trafiła teraz do Senatu. Wiadomo także, że prezydent Andrzej Duda podczas ewentualnego podpisywana ustawy będzie kierować się jedynie dobrem wszystkich polskich rolników.

Protestujący rolnicy obawiają się, że wprowadzenie "piątki dla zwierząt" całkowicie zniszczy polskie rolnictwo. Najbardziej problematyczny wydaje się zakaz uboju rytualnego, który może się dramatycznie odbić na całej branży mięsnej w Polsce. Przypomnijmy, ubijanie koszerne i zgodnie z zasadami halal to nawet 40 procent eksportu polskiego drobiu. Do tego wszystkiego dochodzi zakaz hodowli zwierząt futerkowych, jak wiadomo, futrzarska była odbiorcą resztek po produkcji mięsa, a gdy zostanie zlikwidowana hodowcy drobiu nie będą mogli zarobić na resztkach i będę musieli ponieść koszty utylizacji.

Następny artykuł