minister rolnictwa
unsplash.com / fot. Carissa Gan
Autor Magdalena Więckowska - 20 Lutego 2021

Sylwia Spurek apeluje do ministra rolnictwa: "mniej oglądania reklam mięsa i lobby przemysłowego"

Sylwia Spurek, polska europosłanka, często zabiera głos w kwestii rolnictwa i produkcji żywności. W jednym ze swoich wpisów na Twitterze zaapelowała do ministra rolnictwa Grzegorza Pudy m.in. o "mniej oglądania reklam mięsa i lobby przemysłowego".

Słowa Sylwii Spurek padły w odpowiedzi na wpis szefa resortu rolnictwa mówiący o tym, że mięso i nabiał powinny być składnikami każdej zdrowej diety.

Minister rolnictwa w ogniu krytyki

Sylwia Spurek jest lewicową europosłanką, która od długiego czasu stara się walczyć o propagowanie weganizmu i znaczące zmiany w sposobie produkcji żywności na obszarach wiejskich. Jej słowa prawie zawsze spotykają się z emocjonalną odpowiedzią ze strony środowisk rolniczych - tak było m.in. w przypadku, gdy Sylwia Spurek zaproponowała zakaz reklamy jaj i mięsa.

Wszystko zaczęło się od wpisu szefa resortu rolnictwa, Grzegorza Pudy, który odwołał się do tzw. piątki Sylwii Spurek dla branży roślinnej:

- Kupujmy mięso, mleko, nabiał, to pełne cennych składników odżywczych produkty. Powinny być w składzie każdej zdrowej diety. Zalecane zwłaszcza dla dzieci i młodz. Szczególnie polecam te od polskich rolników i producentów. @Sylwia Spurek żyj i pozwól żyć innym [pis. oryg.]

Magda z Magda z "Rolnik szuka żony" ogłosiła zaręczyny. Teraz przed rolniczką unieważnienie ślubu kościelnegoCzytaj dalej

Na odpowiedź europosłanki nie trzeba było długo czekać. Na swoim Twitterze odniosła się do stanowiska szefa resortu rolnictwa, mówiąc:

- Panie Ministrze, proszę nie wierzyć w bajki. Więcej naukowej lektury, rzetelnych raportów, a mniej oglądania reklam mięsa i czytania broszur lobby przemysłowego. [pis. oryg.]

Piątka Sylwii Spurek dla branży roślinnej

Reakcja ministra Grzegorza Pudy na temat roli mięsa i nabiału w diecie była bezpośrednim odwołaniem się do jednej z propozycji europosłanki Sylwii Spurek, która - podobnie jak inne propozycje - pojawiła się na Twitterze.

Mowa o tzw. piątce Sylwii Spurek dla branży roślinnej. Europosłanka postuluje w niej:

  • Zakaz reklamy mięsa, mleka, jaj;
  • Likwidację funduszy promocji tych produktów;
  • Powołanie funduszu promocji weganizmu;
  • Od przedszkola zajęcia klimat i prawa zwierząt;
  • 0% VAT na zamienniki mięsa, mleka, jaj.

Propozycja europosłanki spotkała się z bardzo zróżnicowanymi reakcjami ze strony komentatorów. Wywołała sporą dyskusję, do tego stopnia, że stanowisko w sprawie zajął też szef resortu rolnictwa. Na obecną chwilę nic nie wiadomo o tym, by tzw. piątka roślinna miała trafić pod obrady Sejmu.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: Twitter / @SylwiaSpurek

Następny artykuł