Ministerstwo rolnictwa - pomoc
rolnikinfo.pl
Autor Aneta Wasilewska - 21 Listopada 2020

Sytuacja producentów coraz cięższa. Pojawił się pilny apel do ministra rolnictwa

Niestety, producenci trzody chlewnej od kilku miesięcy walczą z dramatyczną sytuacją. W producentów uderzyła nie tylko pandemia koronawirusa, ale i ASF. Niestety, mimo tego, co dzieje się na rynku, pomocy nie widać. W związku z pogarszającą się sytuacją Wielkopolska Izba Rolnicza skierowała pilny apel do ministra rolnictwa, Grzegorza Pudy. Zdaniem WIR, należy jak najszybciej podjąć kroki, by pomóc producentom.

Nie ulega wątpliwości, że dziś sytuacja na rynku trzody chlewnej jest fatalna. Producenci nie pamiętają, kiedy ceny żywca w skupie były takie, jakie są dzisiaj. W związku z coraz cięższą sytuacją zaczęły pojawiać się pilne apele do ministra rolnictwa, Grzegorza Pudy, by podjęte zostały natychmiastowe prace nad strategiami pomocy dla producentów.

Izby rolnicze apelują do ministra rolnictwa

Izby rolnicze nie ukrywają, że w obecnej sytuacji na rynku, potrzebna jest pomoc Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Potrzebna jest pilne wdrożenie pomocy dla wszystkich producentów trzody chlewnej. Chodzi przede wszystkim o wyrównanie obniżonego dochodu uzyskanego przez producentów świń, których gospodarstwa znajdują się na obszarach ochronnych przez ASF (afrykański pomór świń).

- Wielkopolska Izba Rolnicza zwraca się do Pana Ministra Rolnictwa o wyjaśnienie braku informacji dotyczącej wdrażania pomocy dla producentów trzody chlewnej na wyrównanie obniżonego dochodu uzyskanego przez producentów świń, których gospodarstwa położone są na obszarach ochronnych w związku z ASF - można przeczytać w liście Wielkopolskiej Izby Rolniczej do Grzegorza Pudy.

Prace nad projektem zostały rozpoczęte

Jak przypomnieli dziennikarze portalu Agronews, 4 listopada na stronie rządowej pojawił się Projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zakładający umożliwienie uruchomienia pomocy finansowej dla producentów trzody.

Co więcej, w piśmie Sekretarza Stanu Anny Gembickiej, która była odpowiedzialna za kierowanie projektem do konsultacji publicznych, zaznaczono, że termin konsultacji musiał zostać skrócony. Wnioski można było składać jedynie do 27 listopada 2020 roku.

Jednak, jak zaobserwowała Wielkopolska Izba Rolnicza, prace nad projektem nie poszły dalej. Zatrzymano je na etapie konsultacyjnym. Niestety, problem wciąż nie jest rozwiązany.

Pomocy nie ma, a sytuacja się nie poprawia

A jakie ceny żywca dziś można zobaczyć? Jest to od 2,80 zł/kg do 4,60 zł/kg. Patrząc na te ceny, rolnicy mogą złapać się za głowy. Co więcej, patrzeć trzeba na problem w szerszym kontekście. Chiny zadecydowały o prowadzeniu zakazu importu wieprzowiny z Niemiec, co powoduje, że do Polskich rzeźni trafia tani żywiec. Rynek jest przepełniony, co oznacza, że rolnicy dziś na odbiór tuczników czekają nawet do trzech tygodni.

Niestety, jak donoszą dziennikarze z portalu Agronews, na pomoc dla producentów trzody chlewnej chyba nie ma, co liczyć w tym roku. A jak takie ceny odbiją się na producentach? Nie ulega wątpliwości, że przy obecnych cenach, żadne z gospodarstw nie będzie miało pieniędzy, by prowadzić dalszą działalność.

Przewoził jabłka, zapomniał o jednym. Teraz kara może wynieść 2 tysiące złotychPrzewoził jabłka, zapomniał o jednym. Teraz kara może wynieść 2 tysiące złotychCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Jaruś z “Chłopaków do wzięcia” z ważnym przesłaniem do fanów. Nikt się nie spodziewał
  2. Wicepremier o prezencie dla Polaków na święta. Padły słowa o zawieszeniu zakazu handlu
  3. Kurniki w piekielnym ogniu: żywioł szalał bez litości, gigantyczne straty

WIR domaga się stanowczych działań

Wielkopolska Izba Rolnicza w liście do ministra rolnictwa zaznaczyła, że skoro można było pomóc producentom chryzantem, można doprowadzić do szybkiej pomocy dla producentów trzody chlewnej. W obecnej sytuacji liczy się szybka reakcja.

- Mimo że udzielenie pomocy dla hodowców świń tylko ze stref z ograniczeniami związanymi z ASF byłyby kroplą w morzu potrzeb, to wielu rolników na tę pomoc liczyło. Tymczasem nie zapowiada się, aby w tym roku producenci trzody taką pomoc uzyskali. Przy tak koszmarnych cenach utrzymujących się od kilku miesięcy żadne gospodarstwo rolne nie zdoła prowadzić dalszej produkcji, dlatego tym bardziej zaskakujące jest to, że rząd nie wdraża doraźnej pomocy, aby ratować, chociażby część gospodarstw przed coraz większymi zadłużeniami. Ostatnie tygodnie pokazują, na przykładzie pomocy udzielanej producentom chryzantem, że szybka ścieżka legislacyjna projektów na udzielenie pomocy w sytuacjach kryzysowych jest możliwa, zatem dlaczego nie może zostać wdrożona w przypadku producentów trzody chlewnej. Wielkopolska Izba Rolnicza stanowczo domaga się konkretnych działań ze strony rządu w celu uruchomienia instrumentów, które pomogą złagodzić skutki występowania ASF, oraz skutki kryzysu związanego z pandemią Covid -19 - zaznaczono w liście do ministra rolnictwa.

Niewiarygodny pościg policji za pijanym rolnikiem. Pole, las i szalony zwrot akcjiNiewiarygodny pościg policji za pijanym rolnikiem. Pole, las i szalony zwrot akcjiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Najszybsza sałatka z najzdrowszym produktem świata. Wzmacnia organizm i smakuje nieziemsko
  2. Rewolucyjna zmiana w komunikacji urzędowej. Życie wielu Polaków będzie o niebo łatwiejsze
  3. Niestosowne słowa fanki na temat “Rolnik szuka żony”. Manowska dała jej popalić, bezpośrednia do bólu
  4. Na polach zostanie kapusta. Niestety, wielu odmian w ogóle nie opłaca się zbierać
  5. Kłamali, że mają świnie i wyłudzili 1,3 mln złotych. Wszystko się posypało
  6. Kotek urodził się z dwiema twarzami. Niestety, nie pożył długo
  7. Bayern Monachium - Werder Brema. Robert Lewandowski zawiódł miliony fanów, tragiczna gra Polaka, kompromitacja

Źródło: Agronews, WIR

Następny artykuł