Minister rolnictwa
Wikimedia Commons / Kalina261015
Autor Magdalena Więckowska - 27 Października 2020

Dotkliwe słowa ministra rolnictwa o strajku. Ma inną wersję wydarzeń

Minister rolnictwa - Grzegorz Puda - “odziedziczył” po swoim poprzedniku naprawdę trudną sytuację. Rzecz jasna, Jan Krzysztof Ardanowski nie głosował za przyjęciem tzw. “piątki dla zwierząt”, lecz był tym, który jako pierwszy musiał zmierzyć się z jej społecznymi konsekwencjami. Zmiana na stanowiskach nie zmieniła sytuacji lub - mówiąc bardziej obrazowo - z punktu widzenia rolników zmieniła ją na gorszą. Przedsiębiorcom rolnym nie podoba się fakt, że ministerstwem zarządza teraz osoba, która głosowała za “piątką dla zwierząt”. Strajki trwają, rolnicy manifestują swoje oburzenie, a niezadowolonych grup społecznych w Polsce przybywa jak grzyby po deszczu.

Minister rolnictwa nie unika jednak trudnych rozmów na temat sytuacji rolników z mediami. W ostatnim czasie udzielił wywiadu dla Radiowej Trójki, w której skomentował obecną sytuację oraz swój stosunek do niej. Okazuje się, że minister rolnictwa Grzegorz Puda widzi zaistniałe wydarzenia nieco inaczej niż strajkujący rolnicy.

“Rolnik szuka żony”: przełom u Magdy, uczestnik wyznał prawdę“Rolnik szuka żony”: przełom u Magdy, uczestnik wyznał prawdęCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Gdy policjanci i aktywiści zobaczyli na własne oczy, wstrzymali oddech. Dramat na wsi, łzy cisną się do oczu
2. Kinga Duda wreszcie przemówiła. Córka prezydenta wyraziła swoje zdanie o aborcji
3. Ministerstwo rolnictwa nie pozostawiło żadnych wątpliwości. Powołano się na przepisy

Minister rolnictwa i inna wersja wydarzeń

Tematem rozmów na antenie programu Trzeciego Polskiego Radia była obecna sytuacja polityczno-społeczna w Polsce. Okazuje się, że minister Grzegorz Puda nie jest pewien co do faktycznych intencji i zamierzeń protestujących rolników.

Przedsiębiorcy rolni nie zgadzają się z zapisem “piątki dla zwierząt”, m.in. znacznemu ograniczeniu uboju rytualnego czy zakazowi hodowli zwierząt na futra. W ostatnich sondażach podawano, że pomysł wprowadzenia w życie ustawy o ochronie zwierząt popiera 70% osób w Polsce.

Minister rolnictwa w krytyczny sposób odwołał się do organizatora i koordynatora protestów rolników w Polsce:

- Mam poważne wątpliwości co do intencji protestów organizowanych przez samą Agrounię - powiedział.

W wywiadzie dla Programu Trzeciego Polskiego Radia wyraził się:

- Nazywanie kogoś na przykład zdrajcą raczej nie jest zaproszeniem do dyskusji. Tak samo wątpię w to, że pomysł na marnotrawienie cennego dla rolników nawozu wyszedł z ich środowiska. Każdy rolnik wie, że obornik jest cennym nawozem.

Ponadto dodał:

- Nazywanie kogoś zdrajcą raczej nie jest zaproszeniem do dyskusji. Tak samo wątpię w to, że pomysł marnotrawienia cennego obornika wyszedł od rolników. Myślę, że pomysł powstał raczej gdzieś "na salonach".

Odnośnie do rozmów z samymi rolnikami, ministrowi niektórzy zarzucają, że nie wchodzi z nimi dialog i unika rozmów na trudne tematy związane z aktualną sytuacją. Grzegorz Puda przedstawił swój punkt widzenia w tej sprawie:

– Tak się składa, że z tymi którzy chcą rozmawiać to cały czas rozmawiam. Rolnicy mówią mi o swoich problemach i zapewniam, że wiele z nich nie ma nic wspólnego z piątką dla zwierząt.

Jak widać, wersja obserwowanych wydarzeń z punktu widzenia szefa resortu rolnictwa jest nieco inna od tej, którą przedstawiają rolnicy. Według sondaży 70% całego społeczeństwa i 55% rolników popiera ustawę o ochronie zwierząt.

Gigantyczny pożar firmy, wewnątrz tony siana. 100 strażaków w akcjiGigantyczny pożar firmy, wewnątrz tony siana. 100 strażaków w akcjiCzytaj dalej

Komentarz dotyczący przyszłości rolników

Ważnym elementem rozmów o przyszłości polskiego rolnictwa związanego blisko z branżą futerkową i tą, która zależała od uboju rytualnego zwierząt są rekompensaty. Wskutek protestów rolników resort obiecał pochylić się nad tą kwestią i wprowadzić programy pomocowe dla rolników, którzy na swój biznes zaciągnęli kredyty. Minister Puda podał:

– Myślę, że po pracach Sejmu ta ustawa już będzie taką ustawą, która zaspokaja również nawet tych najbardziej źle nastawionych do tej ustawy przeciwników, mówię tutaj głównie o przedsiębiorcach, którzy wyszli na ulicę.

Wiadomo, że w resorcie rolnictwa powstał zespół pracujący nad nowym rozwiązaniem, lecz konkretne decyzje zapadną dopiero po ostatecznym uchwaleniu tzw. “piątki dla zwierząt”. Wkrótce Sejm zajmie się poprawkami naniesionymi przez Senat, lecz data prac nad ustawą nie została jeszcze podana.

Wszyscy myśleli, że hoduje kury. W sekretnym pokoju pod ziemią policja odkryła porażającą prawdęWszyscy myśleli, że hoduje kury. W sekretnym pokoju pod ziemią policja odkryła porażającą prawdęCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

   1. Kobieta przez 15 lat jadła tylko i wyłącznie frytki. Kiedy się zbadała, potwierdziło się najgorsze
   2. Twój kot się nudzi? Niezawodne sposoby na rozerwanie mruczka
   3. Porozumienie osiągnięte, dotacje będą, ale nie dla wszystkich. Wiemy, kto może liczyć na pieniądze z budżetu UE
   4. Miliard dla rolników i mieszkańców wsi. Co zostało jeszcze z obietnic przedwyborczych?
   5. Coraz częściej słychać o atakach na zwierzęta hodowlane. Populacja wilków wzrasta z roku na rok
   6. Wspaniały czyn 19-letniej strażaczki. Mało osób zdecydowałoby się na taki gest
   7. Kobieta zatrzymała się przy autostradzie. Nie mogła postąpić inaczej, na drodze było zwierzę w potrzebie


Następny artykuł