Ministerstwo rolnictwa - zmiany
rolnikinfo.pl
Autor Aneta Wasilewska - 23 Listopada 2020

Od pierwszego stycznia spore zmiany. Ministerstwo rolnictwa podzieliło się wskazówkami dla przedsiębiorców

Już od pierwszego stycznia 2021 roku przedsiębiorcy z Polski muszą przyszykować się na zmiany, które wejdą w życie w związku z Brexitem. Dzisiaj podczas oficjalnej konferencji przekazano najważniejsze informacje dla przedsiębiorców, co więcej w sieci zamieszczona została już specjalna ulotka informacja, która ma ułatwić dostosowanie się do nowej sytuacji. Na jakie zmiany należy się przygotować?

- Od 1 stycznia 2021 roku Wielka Brytania nie będzie już członkiem Unii Europejskiej i zakończy się okres przejściowy. Już teraz warto przygotować się na zmiany - przypomina za pośrednictwem Twitter Ministerstwo Rolnictwa i Modernizacji Wsi.

Na temat wypowiedział się także Ryszard Bartosik, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi podczas dzisiejszej oficjalnej konferencji dotyczące Brexitu. Sekretarz podkreślił, że już od przyszłego roku wymiana handlowa będzie odbywała się na zasadach dotyczących krajów trzecich. Podczas spotkania zaznaczył także, że wciąż prowadzone są negocjacje między UE a Wielką Brytanią, co oznacza, że nie wszystkie zasady i rozwiązania są znane już dzisiaj.

- Wielka Brytania to nasz drugi partner handlowy po Niemczech. W okresie styczeń - lipiec wartość eksportu polskich produktów rolno-spożywczych osiągnęła poziom 1,9 mld euro, co oznacza wzrost o 6 procent w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego, i to pomimo trudności spowodowanych pandemią - przekazał Bartosik.

Prowadzisz chów albo hodowlę? Już niebawem startuje kolejne dofinansowanie, można otrzymać nawet 100 tys. złProwadzisz chów albo hodowlę? Już niebawem startuje kolejne dofinansowanie, można otrzymać nawet 100 tys. złCzytaj dalej

Informacje od ministerstwa rolnictwa dla przedsiębiorców

Jak zaznaczono podczas spotkania, polska administracja od dawna prowadziła działania informacyjne na temat brexitu dla przedsiębiorców. Ryszard Bartosik zaznaczył, że w tej kwestii ważną rolę odgrywa nie tylko Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ale o Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii oraz kancelaria Prezesa Rady Ministrów. W działania informacyjne włącza się również Ministerstwo Rolnictwa, czy Główny Inspektorat Weterynarii, Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

W ramach pomocy dla przedsiębiorców przygotowana została ulotka informacyjna, która już dziś została zamieszczona na stronie resortu.

- Przygotowaliśmy m.in. ulotkę informacyjną ze wskazówkami dla przedsiębiorców, która będzie do pobrania na stronie internetowej ministerstwa oraz zamieszczona w Biuletynie informacyjnym resortu - dodał Bartosik.

Bartosik zaapelował do przedsiębiorców, by na bieżąco kontrolowali komunikaty, które pojawiają się ze strony administracji rządowej, ponieważ, jak zaznaczył, wszystkim powinno zależeń na "jak największej płynności wymiany handlowej z tak ważnym dla Polski partnerem".

Zmiana zasad wymiany handlowej produktami pochodzenia zwierzęcego i roślinnego

Podczas spotkania obecny był także Bogdan Konopka, główny lekarz weterynarii, który zaznaczył, że zmienią się także zasady wymiany handlowej produktami pochodzenia zwierzęcego.

- Zmiany nie wejdą od razu, ale będą wprowadzane stopniowo przez 6 miesięcy, do lipca 2021 roku, ale już od 1 kwietnia 2021 r. będą obowiązywały świadectwa weterynaryjne – przekazał.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Ogromna rodzinna tragedia. 65-latka nie miała żadnych szans, została wciągnięta przez rozrzutnik
  2. Pekao przekazał fatalne wieści. Wiele osób będzie mocno zawiedzionych, także klienci innych banków
  3. Niestosowne słowa fanki na temat “Rolnik szuka żony”. Manowska dała jej popalić, bezpośrednia do bólu

Co więcej, zmiany obejmą także produkty pochodzenia roślinnego.

- W zakresie obrotu produktami pochodzenia roślinnego zmiany będą również wprowadzane stopniowo, w tym od 1 kwietnia będą już pobierane opłaty - powiedział Andrzej Chodkowski, główny inspektor ochrony roślin i nasiennictwa

Dodatkowo podczas spotkania poinformowano, że wszystkie importowane produkty będą podlegały obowiązkowej kontroli jakości handlowej. Natomiast do końca przyszłego roku nie zmienią się kwestie obrotu produktami ekologicznymi,

Więcej informacji, które pomocne będą dla wszystkich przedsiębiorców, zostały udostępnione już w sieci. Można znaleźć je >tutaj<

Ministerstwo Rolnictwa

Ministerstwo Rolnictwa

Obrazy RolnikINFO"Rolnik szuka żony": kandydat Magdaleny w niecenzuralnych słowach za jej plecami, bolesne oskarżenieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

   1. Zetrzyj buraki i dodaj do mikstury z sekretnego przepisu dziadka. Po 7 dniach zauważysz niesamowite efekty
   2. Polka ma 57 lat i 2 lata temu została fotomodelką. Sylwetki może pozazdrościć jej niejedna nastolatka
   3. Od przyszłego roku zmiana przepisów. Wiemy, czy obejmą budynki inwentarskie i hodowlane
   4. Dramatyczny apel Andrzeja z "Rolnicy. Podlasie". Chodzi o zdrowie jego ojca
   5. Kurniki w piekielnym ogniu: żywioł szalał bez litości, gigantyczne straty
   6. Uparty szczeniak bez przerwy prosił, by wpuszczono go na kanapę. W końcu puściły mu nerwy
   7. Ogłoszono karę dla Najmana. Najgorsze możliwe upokorzenie, nawet jego najwięksi wrogowie się nie spodziewali

Źródło: GOV

Następny artykuł