Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Polska Izba Mleka
rolnikinfo.pl
Autor Aneta Wasilewska - 3 Stycznia 2021

PIM zaapelowała do ministra rolnictwa i premiera. We wprowadzonych przepisach zabrakło jednej grupy

Jeszcze przed rozpoczęciem 2021 roku, Polska Izba Mleka zwróciła się z pilnym apelem do ministra rolnictwa, Grzegorza Pudy oraz premiera, Mateusza Morawieckiego o zmianę w rozporządzeniu. Jak się okazuje, zgodnie z nowymi przepisami, pominięta została jedna grupa, co doprowadzić do znacznych konsekwencji finansowych nie tylko dla przedsiębiorstw i rolników, ale całej gospodarski w Polsce.

Jeszcze 28 grudnia 2020 roku do ministra rolnictwa, Grzegorza Pudy i premiera, Mateusza Morawieckiego skierowane zostało pismo z Polskiej Izby Mleka.

- W związku z obostrzeniami wprowadzonymi z dniem dzisiejszym, dotyczącymi korzystania z hotelu w ramach przejazdów służbowych, w imieniu sektora mleczarskiego oraz całego sektora przetwórczego, apelujemy o natychmiastowe włączenie do ogromną osób mogących korzystać z pobytu służbowego pracowników serwisu maszyn i urządzeń w zakładach i spółdzielniach mleczarskich - napisano.

Skutki finansowe dla przedsiębiorstw, rolników i całej gospodarki

Jak zauważono w piśmie do MRiRW, takie obostrzenia mogą przyczynić się do fatalnych skutków finansowych.

- Zdecydowana większość obsługi tych urządzeń zapewniana jest przez międzynarodowe serwisy. Są to wyjątkowo precyzyjne urządzenia, których naprawa lub wymiana wiąże się z koniecznością obsługi przez wyspecjalizowany serwis producenta maszyn. Każdorazowe dłuższe unieruchomienie maszyn przetwórczych w sektorze mleczarskim generować może gigantyczne skutki finansowe dla przedsiębiorstwa, rolników i w efekcie gospodarki - zaznacza Polska Izba Mleka.

29 mld zł trafiło do rolników. ARiMR podsumowała 2020 rok29 mld zł trafiło do rolników. ARiMR podsumowała 2020 rokCzytaj dalej

Apel o dodanie pominiętych osób

- We wprowadzonych przepisach określono grupy zawodowe mogące korzystać z pobytu w hotelach i pensjonatach. Nie ujęto natomiast grupy pracowników, takich jak serwisanci maszyn i urządzeń, których praca jest integralną częścią prawidłowo funkcjonującego zakładu przetwórstwa żywości - napisano.

Polska Izba Mleczarska jednoznacznie wskazuje na to, ze przetwórcy robią wszystko dla Polaków.

- Nadmieniam także, że każdorazowo w czasie tego roku istniały obawy o zapewnienie ciągłości produkcji i dostaw żywności, zarówno rolnicy, jak i przetwórcy żywności stawali na wysokości zadania, by zapewnić Polkom i Polakom żywność najwyższej jakości - zaznacza w piśmie Agnieszka Maliszewska, dyrektor PIM.

W związku z powyższym Polska Izba Mleka apeluje o wprowadzenie zmian.

- Zatem mając na uwadze powyższe, wnosimy o niezwłoczne włączenie do grona osób mogących korzystać ze służbowego pobytu w hotelach, osób pracujących w serwisie maszyn i urządzeń dla przetwórstwa rolno-spożywczego, ze szczególnym uwzględnieniem sektora mleczarskiego - zakończyła.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Polska Izba Mleczarska

Następny artykuł