Płatności bezpośrednie 2021 - zmiana terminu
Iberion - materiały własne
Autor Aneta Wasilewska - 23 Kwietnia 2021

Ministerstwo rolnictwa: zmiana terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie

Zgodnie z komunikatem wydanym na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi uległ zmianie ostateczny termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie i niektóre płatności w ramach PROW. MRiRW wskazało także, z jakiego powodu termin został wydłużony.

Wnioski o dopłaty bezpośrednie oraz płatności w ramach PROW, czyli: Rolnictwo ekologiczne, działanie Dobrostan zwierząt, płatności ONW, Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne oraz o przyznanie premii w ramach działania zalesieniowego, będzie można składać do 17 czerwca 2021 roku (czwartek). Złożenie wniosków po terminie, ale nie później niż do 12 lipca będzie skutkować pomniejszeniem płatności o 1% za każdy dzień roboczy, wyjątkiem będzie sytuacja, gdy opóźnienie wynika z działań siły wyższej lub wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności.

Przypomnijmy, nabór rozpoczął się 15 marca 2021 roku i miał zakończyć się 17 maja 2021 roku.

Ciągnik przejechał po mężczyźnie. Na posesji nie było domownikówCiągnik przejechał po mężczyźnie. Na posesji nie było domownikówCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

Z czego wynika zmiana terminu składania wniosków?

Jak wskazano na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmiana terminu składania wniosków została podjęta przez Grzegorza Pudę, ze względu na "występujące nadal ograniczenia i trudności administracyjne spowodowane pandemią SARS-CoV-2 oraz z uwagi na niektóre zmiany wprowadzone w 2021 r.".

- Obecnie trwają prace legislacyjne zmierzające do wydania stosownego rozporządzenia - wskazano na stronie MRiRW.

Wnioski tylko przez aplikację

Warto pamiętać, że w tym roku wnioski o dopłaty bezpośrednie i obszarowe z PROW można składać tylko przy pomocy aplikacji eWniosekPlus. Co więcej, jak przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w bieżącym roku rolnicy nie otrzymają już papierowych, spersonalizowanych wniosków. Więcej na temat składania wniosków można znaleźć na stronie ARiMR >tutaj<.

Zgodnie z danymi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do dnia 20 kwietnia bieżącego roku wnioski o dopłaty bezpośrednie złożyło ok. 300 tys. rolników. Natomiast w ubiegły roku łącznie o płatności bezpośrednie ubiegało się ponad 1,3 mln rolników.

O zmianę terminu apelowała KRIR

W sprawie wydłużenia terminu składania wniosków do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwrócił się jeszcze pod koniec marca bieżącego roku zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych. Zdaniem zarządu, termin należało wydłużyć do 15 czerwca bieżącego roku, wskazując na to, że tegoroczna kampania różni się od poprzednich, przede wszystkim ze względu na to, że rolnicy nie mają możliwości złożenia oświadczenia o braku zmian. Oznacza to, że wszyscy, którzy będą ubiegać się o dopłaty i tak muszą zalogować się w aplikacji eWniosekPlus. Jak wynika z komunikatu resortu rolnictwa, rolnicy będą mieli o dwa dni więcej na złożenie wniosków, niż proponowała to KRIR.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: MRiRW, ARiMR, KRIR

Następny artykuł