Mleko - program
imago/Jochen Tack/EAST NEWS
Autor Aneta Wasilewska - 17 Listopada 2020

Sytuacja całej branży jest coraz cięższa. Odpowiedzią na problem ma być nowy program

Niestety, dziś w dobie pandemii i wynikających z niej obostrzeń, coraz więcej branż zmaga się z problemami. Nie inaczej jest w przypadku branży mleczarskiej. Mniejszy eksport, lockdown, wahania cen, ale nie tylko znacznie utrudniają sprzedaż mleka. Hodowcy i producenci nie zamierzają się jednak poddawać, razem przystąpili do nowego programu, skierowanego do konsumentów. Przedstawiciele branży zaapelowali do konsumentów, by w dobie kryzysu, świadomie wybierali polskie produkty, dzięki ktorym możemy uratować gospodarkę i rolnictwo w Polsce.

Mleko z Polski doceniane jest przez konsumentów w kraju, jak i za granicami. Niestety, obecnie na liście producentów mleka Polska znajduje się na dwunastym miejscu na świecie i na czwartym w całej Unii Europejskiej. Skąd biorą się taki niskie miejsca na liście? Głównym winowajcą jest przede wszystkim pandemia. Ograniczenie działalności restauracji i hotelów, a także wahania na rynku, widoczne są dzisiaj gołym okiem. Aby ratować całą branżę mleczarską w Polsce, powstała nowa akacja, która ma zachęcić konsumentów do kupowania mleka z Polski.

- Akcją #DziękujemyŻePijecieMleko chcemy zachęcić do większego spożycia mleka w Polsce, ale też pokazać konsumentom, że za kupowanym przez nich w sklepie mlekiem stoi konkretny hodowca i jego praca - przekazali inicjatorzy z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Znaleźli bezcenny skarb w lesie. Ma ponad 300 lat, w okolicy może być ich więcejZnaleźli bezcenny skarb w lesie. Ma ponad 300 lat, w okolicy może być ich więcejCzytaj dalej

Rynek jest nieprzewidywalny. Dziś ceny rosną, a co będzie jutro?

Dorota Śmigielska, analityk rynku mleka w Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, wiceprzewodnicząca grupy roboczej Mleko i produkty mleczne w Copa-Cogeca w rozmowie z Newseria Biznes zdradziła, że pandemia wywołała ogromne zaburzenie w całej branży mleczarskiej.

- Od połowy bieżącego roku ceny w Unii Europejskiej utrzymują trend wzrostowy. We wrześniu średnia cena mleka w Polsce wynosiła 1,38 zł za litr. Przewidujemy, że pod koniec tego roku te ceny wzrosną, natomiast przez pandemię rynek jest nieprzewidywalny i nie wiemy, jakie konsekwencje dla naszej branży przyniesie druga fala - dodaje.

Pandemia nie jest jedynym problemem

Eksperci z PFHBiPM(Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka) zauważają, że pandemia i jej skutki, nie są jedynymi czynnikami, które wypływają na branżę mleczarską. W Polsce od dwóch lat zmagamy się z dotkliwą suszą, która w znacznym stopniu wpłynęła na jakość i ilość dostępnych pasz. Mniej paszy, oznacza wyższe ceny, co przekłada się na wzrost kosztów produkcji, a niestety, po drugiej stronie jest niska cena na skupie mleka.

- W tej chwili przy zaburzeniach w handlu zagranicznym oraz zamknięciu sektora HoReCa – bardzo wielu przetwórców mleka musiało szybko przestawić się z produktów, które dostarczają do gastronomii, na produkty, które za pośrednictwem handlu detalicznego trafiają bezpośrednio do konsumentów. Obniżki cen produktów powodują również obniżki cen surowca, co niestety odbija się na sytuacji finansowej naszych hodowców i producentów mleka - dodała Dorota Śmigielska.

Odpowiedzią na problem ma być akcja #DziękujemyŻePijecieMleko

- Konsument w sklepie wybiera te produkty i marki, które zna i lubi. Nikt tak naprawdę nie zastanawia się, skąd to mleko pochodzi. Poprzez akcję #DziękujemyŻePijecieMleko chcemy pokazać konsumentom, że za polskim mlekiem stoi konkretny hodowca i jego rodzina, którzy wkładają w swoją pracę bardzo dużo serca. Dla wielu z nich produkcja mleka czy hodowla bydła mlecznego jest nie tylko pracą, ale również pasją - zaznacza Dorota Śmigielska.

W akcji #DziękujemyŻePijecieMleko bierze udział około 20 tys. krajowych hodowców. Poprzez akcję chcą podziękować, że polscy konsumenci podczas zakupów w sklepach świadomie sięgają po polskie mleko i jego przetwory. W kampanii zaprezentowano między innymi, jak powstaje produkcja mleka i jak wykorzystać je podczas codziennych działań w kuchni.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Niepublikowane dotąd zdjęcia i wielki sekret Andrzeja z "Rolnicy. Podlasie" ujrzały światło dzienne. Fani są zachwyceni
2. Jeden przepis od dawna uderzał w tysiące polskich rodzin. Krzywdzące prawo w końcu zostanie poprawione
3. Józef z "Rolnik szuka żony" publicznie upomniał Apolonię: "o czym Ty piszesz?". Bitwa na słowa w sieci

- Obiecujemy, że dołożymy wszelkich starań, aby w naszym kraju nigdy nie zabrakło mleka, masła, serów i innych mlecznych produktów. Zapewniamy, że będą one smaczne i na najwyższym poziomie. Jednocześnie prosimy, abyście nadal, tak jak to robicie podczas każdych zakupów, wspierali polskich „mleczarzy”, bo jest to w naszym wspólnym interesie, abyśmy mogli jak najdłużej cieszyć się doskonałym, polskim mlekiem. Przed nami ciężki okres, chyba wszyscy się go obawiamy, ale jesteśmy pewni, że wspólnie uda nam się przez niego przejść - zanaczono.

- Picie mleka nie zabija koronawirusa, ale uzdrawia gospodarkę i rolnictwo. Mamy nadzieję, że uda nam się wspólnie pokonać kryzys, a z każdą szklanką mleka będziemy bliżej normalności - apleują organizatorzy na stronie https://dziekujemyzepijeciemleko.pl.

Potężny wybuch na wsi. Ojciec w szpitalu, rodzina bez dachu nad głowąPotężny wybuch na wsi. Ojciec w szpitalu, rodzina bez dachu nad głowąCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wystarczy, że poznasz 5 trików na placki ziemniaczane, a staną się one obłędnie pyszne. Numer 3 na pewno Cię zaskoczy
  2. Koniec z kolejkami w urzędach. Załatwianie spraw stało się o niebo łatwiejsze
  3. Wielkie pieniądze idą do rolników. Internauci zdają relację
  4. Masz krowy? W grudniu pojawi się istotna zmiana, lepiej wiedzieć
  5. Ponad 1,4 mln osób może dostać częściowy zwrot za paliwo. Jest jeden warunek
  6. Dlaczego pies kładzie się przy Twoich stopach? Spanie w nogach jest ważnym sygnałem, lepiej go nie bagatelizować
  7. Przed chwilą podano tragiczną informację. Nie żyje legendarny polski dziennikarz, był idolem dla wielu Polaków

Źródło: Farmer, dziekujemyzepijeciemleko

Następny artykuł