mleko
pixnio.com
Autor Magdalena Więckowska - 23 Stycznia 2021

Producenci mleka zarobią więcej? Piąta aukcja na GDT utrwala trend

Druga aukcja produktów mleczarskich w 2021 roku oraz piąta od listopada 2020 roku utrzymują stały, wzrostowy trend cen na Global Dairy Trade. Jest to naprawdę dobra informacja dla producentów mleka i produktów mlecznych.

Jak podaje Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, druga aukcja na Global Dairy Trade w 2021 roku odnotowała jeszcze wyższe ceny niż ta z początku bieżącego roku.

Produkty mleczarskie idą po rekord?

Przypomnijmy: dla rynku mleczarskiego jednym z najważniejszych wyznaczników nastrojów ekonomicznych są wydarzenia związane z Global Dairy Trade, czyli światową aukcją, gdzie licytuje się hurtowe ilości produktów nabiałowych.

5 stycznia miała miejsce pierwsza aukcja na Global Dairy Trade w 2021 roku. Indeks cenowy podniósł się wtedy o 3,9%, co było czwartą podwyżką z rzędu. Nastroje w branży mleczarskiej są od pewnego czasu pełne nadziei na utrzymanie pozytywnych tendencji.

Jak się okazuje, nadzieje zostały spełnione, bo druga aukcja z 19 stycznia 2021 roku również zakończyła się na plusie, a indeks cenowy podwyższył się o jeszcze większą wartość - o całe 4,8%. Indeks ten był dodatni w przypadku prawie wszystkich kategorii produktów mleczarskich.

Rolnicy karani za przepędzanie bydła. Sąsiadom z miasta przeszkadza praca na wsiRolnicy karani za przepędzanie bydła. Sąsiadom z miasta przeszkadza praca na wsiCzytaj dalej

Które produkty odnotowały największe podwyżki cenowe? Okazały się nimi być: bezwodny tłuszcz mleczny, laktoza oraz odtłuszczone mleko w proszku. Niewielki spadek miał miejsce w przypadku sera Cheddar.

Wyniki sesji na GDT

Oto wykaz, który na swojej stronie podaje Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka:

  • Bezwodny tłuszcz mleczny +17,2% – cena 5398 USD/t
  • Odtłuszczone mleko w proszku +7,0% – cena 3243 USD/t
  • Laktoza +6,6% – cena 1173 USD/t
  • Masło +4,6% – cena 4735 USD/t
  • Pełne mleko w proszku +2,2% – cena 3380 USD/t
  • Ser Cheddar -0,3% – cena 4082 USD/t
  • Maślanka w proszku – nie była oferowana
  • Serwatka w proszku – nie była oferowana

Warto dodać, że nastroje w branży mleczarskiej są pozytywne nie tylko w skali globalnej. W Polsce w grudniu 2020 roku cena surowca było aż o 9,4% wyższa niż w analogicznym okresie w 2019 roku.

Co ciekawe, nawet pomimo zawirowań związanych z efektami pandemii koronawirusa i trudności z eksportem, ceny mleka w skupach mogą sukcesywnie zmierzać do pobicia rekordu, który padł w grudniu 2013 roku. Wtedy to w skupach płacono 153,93 złote za hektolitr mleka.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

źródło: pfhb.pl

Następny artykuł