mleko
commons.wikimedia.org / fot. Ukko-wc
Autor Magdalena Więckowska - 25 Listopada 2020

Czy dzieci i dorośli powinni pić mleko? Sprawa nie jest taka prosta

Mleko jest jednym z podstawowych składników diety współczesnego człowieka. Co ciekawe, jesteśmy jedynym gatunkiem, który w dorosłości spożywa mleko innych zwierząt. Tak jak niektórzy nie potrafią sobie wyobrazić życia bez mleka, w różnych źródłach padają argumenty za tym, że mleko krowie nie jest wcale tak dobrym składnikiem diety, jak może się wydawać.

Mleko krowie różni się znacznie składem od ludzkiego, co ma niebagatelny wpływ na przyswajanie składników odżywczych i ich prawidłowy poziom w organizmie.

Mleko i cała reszta

Naukowcy nie chcą demonizować nabiału - jest on istotnym składnikiem diety człowieka. Pozytywny wpływ na zdrowie mają zwłaszcza produkty takie jak kefiry, maślanki czy zsiadłe mleko, lecz te powstałe w sposób naturalny, a nie kupowane z supermarketu.

Nie trzeba dodawać, że mleko i produkty mleczne na sklepowych półkach są mocno przetworzone. Istnieje kilka powodów, dla którego niektórzy odradzają częste picie mleka przez dzieci i dorosłych.

Argumenty

Podaje się, że w mleku krowim jest trzykrotnie więcej białka niż w mleku ludzkim. Białko ma wspomagać bardzo szybki rozwój cielaka - a tak duża dawka białka nie jest niezbędna dla dzieci, ani tym bardziej dla dorosłych.

Podejrzewa się, że może to prowadzić do zwiększenia masy ciała, a nawet nadwagi. Z drugiej strony mleko krowie ma małą zawartość węglowodanów, które są odpowiedzialne m. in. za rozwój intelektualny człowieka i dobre funkcjonowanie mózgu. Ponadto mleko krowie zawiera zbyt dużo wapnia w stosunku do zapotrzebowania człowieka.

Może to doprowadzić do sporego przeciążenia organizmu. Nie trzeba też podkreślać, że w mleku znajduje się laktoza, która często wywołuje reakcje alergiczne u dorosłych i dzieci. Nie warto popadać w skrajność i całkowicie eliminować nabiału z codziennej diety. Mimo to każdą poważniejszą zmianę w diecie należy konsultować z lekarzem lub dietetykiem.

Następny artykuł