MRiRW - pomoc
rolnikinfo.pl
Autor Aneta Wasilewska - 1 Lutego 2021

"Spełniły się najczarniejsze scenariusze". MRiRW nie przewiduje odszkodowań

W minioną niedzielę potwierdzono pierwsze zakażenia SARS-CoV-2 u zwierząt futerkowych w Polsce. W związku z obowiązującymi rozporządzeniami, na fermie w woj. pomorskim na terenie powiatu kartuskiego wszczęte zostały procedury, które mają na celu likwidację zwierząt. Dla przedstawicieli Polskiego Przemysłu Futrzarskiego spełnia się właśnie najczarniejszy scenariusz. - Rozporządzenie wydane przez ministra Grzegorza Pudę, nie przewiduje żadnych odszkodowań za eksterminowane zwierzęta - pojawiło się w oświadczeniu.

- Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi został poinformowany 30.01.2021 r. po południu przez dyrektora Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach o potwierdzeniu pierwszego przypadku zakażenia SARS-CoV-2 u zwierząt futerkowych (norki) w Polsce - przekazało za pośrednictwem Twittera Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, 31 stycznia bieżącego roku.

Przedstawiciele Polskiego Przemysłu Futrzarskiego już od kilku godzin obecni są w województwie pomorskim, co więcej wyrażają pełną współpracę z Powiatowym Lekarzem Weterynarii.

"Spełniły się najczarniejsze scenariusze"

- Niestety, spełniły się najczarniejsze scenariusze. Rozporządzenie wydane przez ministra Grzegorza Pudę, nie przewiduje żadnych odszkodowań za eksterminowane zwierzęta. To ewenement na skalę całej Europy - można przeczytać w oświadczeniu Przedstawicieli Polskiego Przemysłu Futrzarskiego.

Z pola dochodziło wołanie o pomoc. 54-latek na kilka godzin ugrzązł w błocieZ pola dochodziło wołanie o pomoc. 54-latek na kilka godzin ugrzązł w błocieCzytaj dalej

I jak przypomniano, hodowcy w Danii, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji, otrzymali ponad 800 euro za sztukę, gdy podjęto decyzje o likwidacji zwierząt.

- Hodowcy z Danii, po negocjacjach z tamtejszym rządem otrzymają ponad 800 euro za ubitą sztukę. W sumie duńscy hodowcy dostaną w przeliczeniu blisko 11 mld zł. W Polsce rząd Prawa i Sprawiedliwości nie przewidział żadnych rekompensat ani odszkodowań dla hodowców. Działania te uważamy za bezprawne i w najbliższych dniach wystąpimy z pozwem zbiorowym przeciwko Skarbowi Państwa- przekazano w oświadczeniu.

Wdrożenie dyspozycji MRiRW

Przypomnijmy, już wczoraj pojawiła się informacja z MRiRW, że w związku z wykryciem wirusa, wdrożone zostaną dyspozycje rozporządzeń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 15 grudnia 2020 r. w sprawie zwalczania zakażenia SARS-CoV-2 u norek oraz z dnia 02 grudnia 2020 r. w sprawie określenia choroby zakaźnej zwierząt podlegającej obowiązkowi zwalczania (SARS-CoV-2 u norek).

Inspekcja Weterynaryjna rozpoczęła już działania, które mają na celu zabezpieczenia fermy. Jak przekazano wszczęte zostały "działania administracyjne mające na celu likwidację zwierząt", które "stały się niebezpiecznym rezerwuarem i wektorem SARS-CoV-2 dla ludzi".

- Zaznaczono, że o zaistniałej sytuacji poinformowany został Prezes Rady Ministrów, Minister Zdrowia i odpowiedni poziom Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Dodano, że w najbliższym czasie będą znane wyniki wysokospecjalistycznych badań materiału genetycznego SARS-CoV-2 stwierdzonego u norek - informuje PAP.

MRiRW

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Twitter, GOV.pl, Farmer

Następny artykuł