MRiRW - eksport Chiny
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi/Eksport do Chin – kolejny krok w otwieraniu rynku/fot. MRiRW
Autor Aneta Wasilewska - 5 Lutego 2021

"Dziś zakończył się ważny etap". MRiRW ws. eksportu do Chin

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zakończyło dzisiaj ważny etap w pracach nad dostępem polskich produktów do rynku chińskiego. Jak przekazał Grzegorz Puda, coraz bliżej do tego, by na rynek w Chinach mogła trafiać polska mąka i produkty mleczne z przeznaczeniem na pasze.

- Podpisałem dwa dokumenty bilateralne z Generalną Administracją Celną ChRL określające warunki eksportu do ChRL kolejnych grup polskich produktów: mąki oraz produktów mlecznych z przeznaczeniem na pasze - przekazał dzisiaj minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda.

Jak informuje MRiRW, podpisanie dokumentów kończy ważny etap. Mowa o procedurze zatwierdzającej produkty do eksportu na rynek chiński, ale jednocześnie nie oznacza jeszcze otwarcia rynku.

- Protokoły mają jednak bardzo duże znaczenie dla przedsiębiorców, którzy zainteresowani są eksportem żywności na rynek chiński z uwagi na fakt, że stanowią konkretny krok w uzyskaniu dostępu do rynku chińskiego dla ważnych dla nas produktów - przekazuje dziś MRiRW.

Rolnik stracił panowanie nad pojazdem. Zniszczył ciągnik, dom i słup oświetleniowyRolnik stracił panowanie nad pojazdem. Zniszczył ciągnik, dom i słup oświetleniowyCzytaj dalej

Puda o sukcesie prac ministerstwa i służb

- Jest to zakończenie kolejnego, jednego z ostatnich, etapu procedur otwarcia rynku chińskiego dla tych produktów z Polski. To zwieńczenie wieloletnich prac nad protokołami jest sukcesem, mając zwłaszcza na uwadze trwającą od roku pandemię i związane z nią ograniczenia. Dzięki wsparciu polskich służb dyplomatycznych udało się uzgodnić ze stroną chińską, że protokoły zostaną podpisane w trybie zdalnym - zaznaczył Puda.

Szef resortu wyznał, że podpisanie umów jest efektem pracy zarówno Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jak i polskich służb weterynaryjnych i fitosanitarnych.

- Dziękuję im za wysiłek włożony w negocjowanie dokumentów - podkreślił.

Działania podjęte przez MRiRW i służb były odpowiedzią na zainteresowanie branży mleczarskiej i zbożowej, która chciałaby rozpocząć sprzedaż do Chin.

- Zarówno pasze pochodzenia mlecznego, jak i mąka są produktami o dużym potencjale eksportowym - informuje MRiRW.

Ważny kierunek dla polskich przedstawicieli sektora rolno-spożywczego

- Chiny są ważnym rynkiem dla polskiego eksportu rolno-spożywczego. Nasze produkty mleczne już teraz cieszą się tam dużą popularnością i są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie do Chin. Wiele z nich, tak jak np. pasze pochodzenia mlecznego, wymaga przejścia długotrwałej procedury dopuszczającej - przekazuje resort.

Jak podkreślono, MRiRW liczy na to, że procedury związane z zatwierdzeniem produktów, zostaną szybko zakończone, dzięki czemu polscy producenci będą sprzedawać swoje produkty w Chinach.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Następny artykuł