
Jest odpowiedź z ministerstwa. Chodzi o zwalczanie afrykańskiego pomoru świń
Jeszcze 10 grudnia ubiegłego roku Lubuska Izba Rolnicza zwróciła się do Grzegorza Pudy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W piśmie zwrócono się z pytaniem, kto ponosi odpowiedzialność za straty materialne poniesione przez rolników podczas gdy w obwodach łowieckich obowiązuje zakaz polowań. Lubuska Izba Rolnicza zwróciła także uwagę na problem z redukcją dzików, który wynika nie z winy myśliwych, a lekarzy weterynarii, którzy zakazują polowań, co z kolei przekłada się na wzrost populacji dzików.
W odpowiedzi Robert Jakubik, Dyrektor Departamentu Oświaty i Polityki Społecznej Wsi wyjaśnił kwestie prawne związane ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń.
- Zwalczanie afrykańskiego pomoru świń (ASF) odbywa się na podstawie przepisów ustanowionych na poziomie Unii Europejskiej, dotyczących środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń. Jednolite zasady w tym zakresie obowiązują wszystkie państwa członkowskie UE, w tym również Polskę - zaznaczył.
Jeżeli chodzi o środki zwalczania ASF, to jak przypomniał Jakubik, zawarte są w dyrektywie oraz decyzji wykonawczej Komisji.
- Przepisy te zostały wdrożone do polskiego porządku prawnego m.in. w ustawie z dnia 11 marca 2004 roku o ochronie zdrowia oraz zwalczania chorób zakaźnych, a także w aktach wykonawczych wydanych na podstawie tej ustawy - w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 roku w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomory świń - pojawiło się w odpowiedzi na pismo LIR.
Czasowy zakaz polowań
- W powyższej ustawie określono ogólny katalog środków do wykrywania i likwidowania chorób zakaźnych, pozostawiając ich wybór w kompetencji powiatowego lekarza weterynarii. W dyspozycji Powiatowego Inspektoratu Weterynarii ustawodawca przewidział m.in. możliwość wprowadzenia czasowego zakazu organizowania polowań i odłowów zwierząt łownych - przekazano.
Oznacza to, że powiatowy lekarz weterynarii może w uzasadnionych sytuacjach wprowadzać na danym obszarze zakazy i ograniczenia, które są konieczne dla zwalczania choroby, a także jej dalszego rozprzestrzeniania się.
- Ponadto należy odnotować, że w obwodach łowieckich, w których wprowadzony został zakaz polowań zbiorowych na dziki, cały czas możliwe jest wykonywanie polowań indywidualnych oraz odstrzału sanitarnego - zaznaczono w piśmie.
Potrzeba szczegółowych analiz
W zakończeniu odpowiedzi pojawiła się informacja o tym, że wszelkie decyzje związane ze zwalczaniem i zapobieganiem ASF muszą być wynikiem szczegółowej analizy.
- Zwalczanie choroby wymaga elastycznego podejścia dostosowanego do lokalnych uwarunkowań. Dlatego też ustawodawca, określając szeroki katalog środków możliwych do zastosowania przy wykrywaniu i likwidacji choroby, pozostawił w kompetencji organów Inspekcji Weterynaryjnej rozstrzygnięcie, które z tych środków są konieczne do zastosowania w konkretnej sytuacji - zakończono.
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
- Rozpoczną się kontrole gospodarstw. Wszystko przez kolejne ognisko ptasiej grypy
- Skandaliczne zachowanie wobec Emilki z "Rolnicy. Podlasie". Ciąg dalszy nękania
- Zjechał cysterną do rowu, na ulicę wylało się mleko. Nie do wiary, co było przyczyną zdarzenia
Źródło: Lubuska Izba Rolnicza