MRiRW - konferencja
rolnikinfo.pl
Autor Aneta Wasilewska - 16 Listopada 2020

Nadchodzą zmiany. Podczas konferencji MRiRW zapowiedziano wzmocnienie rodzinnych gospodarstw

Dziś odbyła się konferencja prasowa z udziałem szefa MRiRW, Grzegorza Pudy oraz unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego. Podczas spotkania przedstawiono, priorytetowe działania, które będą wprowadzane w życie, by poprawić sytuację rolników w Polsce. Minister rolnictwa nie ukrywał, że najważniejszym zdaniem jest wzmocnienie małych i średnich gospodarstw. Poruszono także temat gospodarstw ekologicznych.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiło zadania, jakie stawia przed sobą, by poprawić sytuację rolników w Polsce. O najważniejszych działaniach, które dotyczą rolników, rozmawiano dzisiaj podczas oficjalnej konferencji z udziałem Grzegorza Pudy oraz Janusza Wojciechowskiego, unijnego komisarza ds. rolnictwa.

Wzmocnienie małych i średnich gospodarstw

– Komisja Europejska oczekuje wzmocnienia małych i średnich gospodarstw, a to się świetnie wpisuje w program rolny Prawa i Sprawiedliwość, który realizuje rząd - przekazał Grzegorz Puda.– Jako priorytet mojej służby, na stanowisku ministra rolnictwa i rozwoju wsi, obrałem wzmocnienie rodzinnych gospodarstw rolnych – zaznaczył minister.

Szef MRiRW zapowiedział, że obecnie największym priorytetem, jaki został obrany podczas sprawowania urzędu ministra rolnictwa i rozwoju wsi, jest umocnienie rodzinnych gospodarstw rolnych. Oznacza to, że niezbędne będzie wprowadzenie zmian legislacyjnych, które dotyczyć będą upodmiotowienia gospodarstw rolnych.

– Do tej pory taką podmiotowość miał gospodarz, co skutkowało np. komplikacjami przy kwestiach spadkowych, czy realizacji programów unijnych – dodał Grzegorz Puda, zaznaczając, że bardzo ważnym jest poszerzanie poziome gospodarstw rodzinnych, które powinno odbywać się poprzez tworzenie silnych podmiotów, czyli między innymi spółdzielni gospodarstw rodzinnych.

Nabór wniosków potrwa tylko do 12 lutego. Od 50 tys. zł do 5 mln zł. wsparciaNabór wniosków potrwa tylko do 12 lutego. Od 50 tys. zł do 5 mln zł. wsparciaCzytaj dalej

Gospodarstwa ekologiczne

Kolejną z ważnych kwestii, jaka stoi teraz przed resortem rolnictwa to gospodarstwa ekologiczne.

– Wspólnie z komisarzem Wojciechowskim jesteśmy gotowi na tworzenie wszelkich możliwych zachęt, by rolnicy mogli uprawiać ziemię i produkować z poszanowaniem przyrody, tak aby to było dla nich opłacalne – przekazał Puda. – Również kolejny cel Komisji Europejskiej, czyli dobrostan zwierząt jest naszym priorytetem i będziemy na te działania przekazać trochę więcej środków – dodał szef resortu rolnictwa.

W nadchodzących latach położony zostanie nacisk także na dobrostan zwierząt, który jest jednym z elementów Wspólnej Polityki Rolnej.

– Trzeci element nowej Wspólnej Polityki Rolnej, czyli dobrostan zwierząt już jest w Polsce realizowany. Dołożymy wszelkich starań, aby rolnicy byli zainteresowani inwestowaniem w dobrostan zwierząt i odnosili z tego korzyści – przekazał podczas konferencji Grzegorz Puda. – Ci, którzy wejdą w ten system, będą konkurencyjni na rynku – kwitował minister.

Grzegorz Puda przypomniał, że już niedługo wprowadzony zostanie także nowy symbol, europejski znak, dotyczący dobrostanu zwierząt, dzięki któremu konsumenci będą mieli pewność, że produkt przetworzono bez zbędnego cierpienia zwierząt.

Janusz Wojciechowski: proszę się nie obawiać Zielonego Ładu

Na sam koniec konferencji komisarz Janusz Wojciechowski zwrócił się do rolników. Wojciechowski zaznaczył, że żaden rolnik w Polsce nie musi obawiać się Zielonego Ładu, co więcej, przypomniał, że nikt nie będzie zmuszony do tego, by uczestniczyć w programach ekologicznych.

- Proszę się nie obawiać Zielonego Ładu w rolnictwie. Te wymagania ekologiczne są dobrowolne, nikt nie będzie zmuszany do tego, aby uczestniczyć w ekoschematach czy ekoprogramach. Rolnicy będą mogli w tych programach uczestniczyć dobrowolnie, jeżeli będą widzieli sens. Naszą rolą w planie strategicznym jest to, aby tak te działania zaprogramować, aby rolnicy widzieli sens i korzyść z angażowania się w te programy - zaznaczył Janusz Wojciechowski.

Występują w wielu gospodarstwach, są ogromnym zagrożeniem dla ludzi i zwierząt. Kampania zwraca uwagę na problemWystępują w wielu gospodarstwach, są ogromnym zagrożeniem dla ludzi i zwierząt. Kampania zwraca uwagę na problemCzytaj dalej

– Rolnicy czekają na decyzje. To będzie wspólna decyzja trilogu: Parlamentu Europejskiego, Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej. Konsultacje potrwają do końca roku. Zależy nam na tym, aby rekomendacje uwzględniały specyfikę każdego państwa – dodał komisarz. – Komisja współpracuje z państwami członkowskimi, również z polskim rządem, nad przygotowaniem takich planów, a więc tego konkretnego dokumentu, który poszczególne państwa zaproponują swoim rolnikom, wybierając ważne dla nich elementy we Wspólnej Polityce Rolnej – uspokajał zaniepokojonych Wojciechowski.

Konferencja

Konferencja MRiRW, Grzegorza Pudy oraz unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego. Zdjęcie pochodzi z domeny gov.pl

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Ania Lewandowska zrewolucjonizowała przepis na placki ziemniaczane. Są lżejsze i delikatniejsze
  2. Ma 8 lat i bezdomną rodzinę. Założył biznes, który pomógł jego bliskim
  3. Świnia spacerowała po Wejherowie. Doprowadziła policję do zatrważającej rzeczy
  4. Nadchodzą poważne zmiany na rynku pojazdów i maszyn. Nie ma powodów do radości
  5. Publiczna droga przykryta błotem z pól. Rolnicy burzą się, że gmina apeluje o sprzątanie
  6. Magiczna noc już jutro. Chcesz poznać swoją przyszłość? Oto najlepsze wróżby andrzejkowe ze zwierzętami
  7. Kamil Stoch mieszka w prawdziwym pałacu. Luksusy za miliony, pławi się w bogactwie (FOTO)

Źródło: GOV

Następny artykuł