MRiRW - wiadomość
rolnikinfo.pl
Autor Aneta Wasilewska - 17 Listopada 2020

Czas tylko do 3 grudnia. Pojawiła się ważna wiadomość z MRiRW

Dziś Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi za pośrednictwem sieci, zachęca wszystkich do wzięcia udziału w opiniowaniu mapy drogowej, związanej z nową strategią ochrony gleby. Komisja Europejska czeka na informacje zwrotne tylko do 3 grudnia bieżącego roku. Wiadomo już także, jaki jest cel inicjatywy i kiedy można spodziewać się, że nowe akty prawne wejdą w życie. Rolnicy powinni wiedzieć, że na podstawie inicjatywy, wprowadzone zostaną ważne zmiany w rolnictwie.

MRiRW przypomina dziś o strategii na rzecz bioróżnorodności 2030. Rolnicy z Polski mogą złożyć swoje opinie za pośrednictwem sieci.

Ważna wiadomość na stronie MRiRW

Dziś na stronie MRiRW pojawiła się wiadomość, w której rolnicy zostali zachęceni do wzięcia udziału w opiniowaniu mapy drogowej, opublikowanej przez Komisję Europejską dla nowej strategii w dziedzinie ochrony gleby.

- Zachęcamy do zaopiniowania mapy drogowej, opublikowanej przez @EU_Commission, dla nowej strategii w dziedzinie #OchronyGleby. Do 3 grudnia 2020 r. #KE czeka na opinie zgłaszane za pośrednictwem witryny #KE.- przekazano na twitterze MRiRW.

Potężny wybuch na wsi. Ojciec w szpitalu, rodzina bez dachu nad głowąPotężny wybuch na wsi. Ojciec w szpitalu, rodzina bez dachu nad głowąCzytaj dalej

MRIRW

screen Twitter/ MRiRW

Tylko do 3 grudnia bieżącego roku mapa drogowa jest otwartym dokumentem. Zainteresowani złożeniem swojej opinii mają już niewiele czasu.

Dlaczego MRiRW zachęca do wzięcia udziału w inicjatywie? Przede wszystkim informacje zwrotne będą brane pod uwagę podczas dalszych prac nad rozwojem inicjatywy, która będzie miała ogromne znaczenie dla rolnictwa.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Niepublikowane dotąd zdjęcia i wielki sekret Andrzeja z "Rolnicy. Podlasie" ujrzały światło dzienne. Fani są zachwyceni
2. Wyższe stawki cen prądu coraz bliżej. Ale prawdziwą fortunę stracimy przez nową opłatę
3. Józef z "Rolnik szuka żony" publicznie upomniał Apolonię: "o czym Ty piszesz?". Bitwa na słowa w sieci

Wielki powrót serialu "Alternatywy" nie przypadł do gustu widzów

- Informacje zwrotne będą brane pod uwagę przy dalszym rozwoju i dopracowaniu inicjatywy. Strategia będzie wywierać duży wpływ na rolnictwo, dlatego zachęcamy do włączenia się w proces jej opiniowania. W opublikowanej przez Komisję Europejską unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności 2030, pod nazwą „Przywracanie przyrody do naszego życia”, KE zapowiedziała aktualizację Strategii tematycznej w dziedzinie ochrony gleby z 2006 r. Planuje się włączenie do aktualizacji strategii kwestii degradacji gleby i ochrony zasobów ziemi (tzw. „neutralność degradacji gruntów”) - przekazano na stronie MRiRW.

MRiRW wskazuje na cele inicjatywy

Na oficjalnej stronie internetowej MRiRW wraz z oficjalnym komunikatem zaznaczono, jakie są cele inicjatywy. Należą do nich między innymi:

 • zwiększenie wysiłków na rzecz ochrony żyzności gleby i ograniczenia jej erozji;
 • zwiększenie ilości materii organicznej w glebie i przywrócenie ekosystemów bogatych
  w węgiel;
 • ochrona i wzmacnianie różnorodności biologicznej gleby;
 • zmniejszenie wskaźnika zajmowania gruntów, niekontrolowanego rozrostu miast
  i uszczelniania gleby;
 • postęp w identyfikacji i rekultywacji miejsc skażonych oraz przeciwdziałaniu zanieczyszczeniu rozproszonemu;
 • rozwiązanie problemu rosnącego zagrożenia pustynnieniem;
 • osiągnięcie neutralności degradacji ziemi do 2030 r.

Opinie można zgłaszać za pośrednictwem sieci pod adresem: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12634-New-EU-Soil-Strategy-healthy-soil-for-a-healthy-life. Na ten moment złożono ledwie ponad 30 opinii. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie Komisja Europejska zamierza przyjąć akty prawne w tym zakresie w pierwszym kwartale przyszłego roku.

- Uwagi do tego planu działania można zgłaszać przez 5 tyg.(05 Listopada 2020 - 10 Grudnia 2020). Nadesłane uwagi posłużą do dopracowania inicjatywy. Komisja podsumuje otrzymane opinie w sprawozdaniu z konsultacji i wyjaśni, z jakich powodów zdecydowała się uwzględnić niektóre propozycje, a innych nie mogła wziąć pod uwagę - przekazano na stronie Komisji Europejskiej.

MRIRW

Marta Manowska pokazała się na planie i uchyliła rąbka tajemnicy. Fani zachwyceniMarta Manowska pokazała się na planie i uchyliła rąbka tajemnicy. Fani zachwyceniCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Babcia nagrała jak najszybciej i najtaniej zrobić ciasto bez pieczenia. Hitowy przepis podbija sieć
 2. Koniec z kolejkami w urzędach. Załatwianie spraw stało się o niebo łatwiejsze
 3. Wielkie pieniądze idą do rolników. Internauci zdają relację
 4. Masz krowy? W grudniu pojawi się istotna zmiana, lepiej wiedzieć
 5. Ponad 1,4 mln osób może dostać częściowy zwrot za paliwo. Jest jeden warunek
 6. Owczarek niemiecki myślał, że nikt go nie widzi, ale nagranie go zdradziło. Kamera pokazała prawdę o psie
 7. Efektowne zwycięstwo Polaków na zakończenie eliminacji. Rywale nie mieli najmniejszych szans

Źródło: MRiRW, KE

Następny artykuł