mrirw
unsplash.com / fot. Mikkel Bergmann
Autor Magdalena Więckowska - 22 Lutego 2021

MRiRW w komunikacie: brak dowodów na to, by ptasia grypa mogła przenieść się na człowieka

W poniedziałek 22 lutego 2021 roku na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pojawił się komunikat dotyczący wirusa grypy ptaków i informacji na temat jego przenoszenia na człowieka. W oświadczeniu podano, iż "do dziś nie ma dowodów na to, aby wirus grypy ptaków podtypu H5N8 przenosił się na ludzi".

MRiRW jednocześnie podkreśliło, że sytuacja jest cały czas monitorowana przez weterynaryjne władze w Polsce we współpracy z włoskimi badaczami.

Komunikat MRiRW

Na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi 22 lutego przed południem pojawił się komunikat na temat doniesień medialnych, wedle których stwierdzono przypadki przenoszenia się wirusa ptasiej grypy na człowieka. MRiRW oświadczyło:

Dotychczasowe badania i analizy wykonane w Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach i Laboratorium Referencyjnym w Padwie, przy użyciu m.in. technik sekwencjonowania genomu wirusa grypy ptaków, nie wykazały do dziś, aby w Polsce i innych krajach Europy, zarówno w obecnym sezonie grypowym, jak i poprzednich, wirusy grypy ptaków podtypu H5N8 występujące u drobiu i dzikich ptaków posiadały cechy genetyczne wskazujące na chorobotwórczość dla ludzi.

Ministerstwo Rolnictwa odwołało się również do wiadomości, które pojawiły się w mediach w ostatnich dniach:

Rosja: zniszczono prawie 42 tony polskich gruszek. Winne embargoRosja: zniszczono prawie 42 tony polskich gruszek. Winne embargoCzytaj dalej

W odniesieniu do informacji medialnych, dotyczących komunikatu Rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Ochrony Praw Konsumenta i Dobrobytu (Rospotrebnadzor) związanego z wykryciem w grudniu 2020 r. zakażeń wirusem grypy ptaków podtypu H5N8 u 7 osób na południu Rosji, dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach Krzysztof Niemczuk poinformował ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudę, że na bieżąco monitoruje sytuację w tym zakresie, ściśle współpracując z unijnym laboratorium referencyjnym ds. grypy ptaków (EURL) w Padwie.

Ptasia grypa nie odpuszcza

Kilka dni temu w mediach pojawiły się informacje o pierwszym przypadku przeniesienia ptasiej grypy na człowieka. Jak podaje Onet.pl, Federalna Służba Nadzoru Ochrony Praw Konsumentów i Opieki Społecznej w Rosji przesłała na ten temat wiadomość do Światowej Organizacji Zdrowia.

Jest to zupełnie nowa sytuacja, przed którą stają naukowcy, lekarze i ludzie, którzy mają na co dzień styczność z ptakami - na obecną chwilę brak jednak jakichkolwiek informacji o tym, by podobna sytuacja występowała aktualnie w innych miejscach na świecie.

Federalna Służba Nadzoru Ochrony Praw Konsumentów i Opieki Społecznej w Rosji cytowana przez Onet podaje, że rosyjscy naukowcy wyizolowali materiał genetyczny szczepu od siedmiu pracowników fermy drobiu. Warto jednak zaznaczyć, że ich stan zdrowia jest dobry.

Choć ptasia grypa jest niezwykle oporna na leczenie w przypadku ptaków dzikich i domowych, to przypadki przenoszenia wirusa na człowieka są niezwykle rzadkie.

By pozostać bezpiecznym, warto pamiętać o podstawowej higienie, jaką jest m.in. bardzo dokładne mycie rąk po kontakcie ze zwierzętami, a także zmiana odzieży po pracy.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: gov.pl, onet.pl

Następny artykuł