MRiRW - ptasia grypa
rolnikinfo.pl
Autor Aneta Wasilewska - 30 Listopada 2020

Ważna wiadomość od MRiRW. Chodzi o ptasią grypę

Dziś opublikowana została wiadomość w sprawie ptasiej grypy w Polsce. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi za pośrednictwem sieci przekazało, jakie są rezultaty badań, które w ostatnich dniach przeprowadzono w Państwowym Inspektoracie Weterynaryjnym w Puławach. Okazuje się, że wirus, który pojawił się w Polsce, nie jest groźny dla konsumentów i nie zagraża zdrowiu publicznemu.

- Wyniki analiz genetycznych, wykonanych przez ekspertów z @PIWet_PIB w Puławach, wskazują, że szczep wirusa H5N8, wykryty w Polsce 24.11.2020 r., nie jest groźny dla konsumentów i nie zagraża zdrowiu publicznemu - można przeczytać na Twitterze MRiRW.

Dobra wiadomość dla rodziców. O dodatkowe pieniądze można ubiegać się do 24 grudniaDobra wiadomość dla rodziców. O dodatkowe pieniądze można ubiegać się do 24 grudniaCzytaj dalej

MRiRW: Wirus ptasiej grypy nie jest zagrożeniem dla zdrowia ludzi

Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, naukowcy z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego-PIB w Puławach potwierdzili, że analiza całego genumu ałego genomu szczepu wirusa grypy H5N8 wykrytego w Polsce wskazuje na brak zagrożenia dla zdrowia ludzi.

- Naukowcy z PIWet PIB w Puławach potwierdzają, że analiza całego genomu szczepu wirusa grypy H5N8 wykrytego w Polsce wskazuje na jego wysoki stopień podobieństwa do szczepów wirusa HPAI H5N8 występujących aktualnie w Europie, co wskazuje na ich wspólne pochodzenie i brak zagrożenia dla zdrowia ludzi - przekazano na oficjalnej stronie MRiRW.

- Badania nad identyfikacją molekularnych markerów zagrożenia zdrowia człowieka nie wykazały, aby wykryty w kraju wirus H5N8 posiadał cechy wskazujące na zwiększoną zakaźność oraz patogenność dla ludzi i pod tym względem nie różni się od innych wirusów wykrywanych aktualnie w Europie - dodano.

Marta Manowska jednym zdjęciem wszystko potwierdziła. Fani Marta Manowska jednym zdjęciem wszystko potwierdziła. Fani "Rolnik szuka żony" są zachwyceniCzytaj dalej

Teksty wybrane dla Ciebie:

Badania nie doprecyzowały jednego

Jak można się dowiedzieć, uzyskane w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach wyniki badań nie pozwalają na doprecyzowanie obszaru geograficznego, z którego wirus ptasiej grypy trafił do Polski.

- Identyczny poziom podobieństwa genetycznego występuje zarówno w sekwencjach wirusów wykrytych w państwach leżących na zachód od Polski (tzn. w Niemczech, Danii, Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii), jak również na wschód od naszego kraju (Rosja). Z uwagi na liczne przypadki zakażeń u ptaków dzikich w Europie, należy je uznać za najbardziej prawdopodobny wektor wprowadzenia wirusa do Polski - przekazano na stronie MRiRW.

Dodano także, że wyniki przeprowadzonych badań nie wskazują, że aktualna sytuacja nie ma związku z epidemią HPAI H5N8 w Europie w sezonie 2019/2020.

Przypomnijmy, w minioną środę pojawiło się potwierdzenie Głównego Lekarza Weterynarii, że w Puławach potwierdzone zostało pierwsze ognisko ptasiej grypy.

Mowa o fermie niosek we Wroniawach w powiecie wolsztyńskim.

MRiRW

Twitter/Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Zobacz także w naszych serwisach:

Źródło: MRiRW, Agropolska

Następny artykuł