
Ważna wiadomość od MRiRW. Chodzi o ptasią grypę
Dziś opublikowana została wiadomość w sprawie ptasiej grypy w Polsce. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi za pośrednictwem sieci przekazało, jakie są rezultaty badań, które w ostatnich dniach przeprowadzono w Państwowym Inspektoracie Weterynaryjnym w Puławach. Okazuje się, że wirus, który pojawił się w Polsce, nie jest groźny dla konsumentów i nie zagraża zdrowiu publicznemu.
- Wyniki analiz genetycznych, wykonanych przez ekspertów z @PIWet_PIB w Puławach, wskazują, że szczep wirusa H5N8, wykryty w Polsce 24.11.2020 r., nie jest groźny dla konsumentów i nie zagraża zdrowiu publicznemu - można przeczytać na Twitterze MRiRW.
MRiRW: Wirus ptasiej grypy nie jest zagrożeniem dla zdrowia ludzi
Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, naukowcy z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego-PIB w Puławach potwierdzili, że analiza całego genumu ałego genomu szczepu wirusa grypy H5N8 wykrytego w Polsce wskazuje na brak zagrożenia dla zdrowia ludzi.
- Naukowcy z PIWet PIB w Puławach potwierdzają, że analiza całego genomu szczepu wirusa grypy H5N8 wykrytego w Polsce wskazuje na jego wysoki stopień podobieństwa do szczepów wirusa HPAI H5N8 występujących aktualnie w Europie, co wskazuje na ich wspólne pochodzenie i brak zagrożenia dla zdrowia ludzi - przekazano na oficjalnej stronie MRiRW.
- Badania nad identyfikacją molekularnych markerów zagrożenia zdrowia człowieka nie wykazały, aby wykryty w kraju wirus H5N8 posiadał cechy wskazujące na zwiększoną zakaźność oraz patogenność dla ludzi i pod tym względem nie różni się od innych wirusów wykrywanych aktualnie w Europie - dodano.
Teksty wybrane dla Ciebie:
- Świnia spacerowała po Wejherowie. Doprowadziła policję do zatrważającej rzeczy
- Nowy asortyment w Biedronce. Hit to mało powiedziane
- Manowska nie odwiedziła uczestnika. Kara czy wpadka?
Badania nie doprecyzowały jednego
Jak można się dowiedzieć, uzyskane w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach wyniki badań nie pozwalają na doprecyzowanie obszaru geograficznego, z którego wirus ptasiej grypy trafił do Polski.
- Identyczny poziom podobieństwa genetycznego występuje zarówno w sekwencjach wirusów wykrytych w państwach leżących na zachód od Polski (tzn. w Niemczech, Danii, Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii), jak również na wschód od naszego kraju (Rosja). Z uwagi na liczne przypadki zakażeń u ptaków dzikich w Europie, należy je uznać za najbardziej prawdopodobny wektor wprowadzenia wirusa do Polski - przekazano na stronie MRiRW.
Dodano także, że wyniki przeprowadzonych badań nie wskazują, że aktualna sytuacja nie ma związku z epidemią HPAI H5N8 w Europie w sezonie 2019/2020.
Przypomnijmy, w minioną środę pojawiło się potwierdzenie Głównego Lekarza Weterynarii, że w Puławach potwierdzone zostało pierwsze ognisko ptasiej grypy.
Mowa o fermie niosek we Wroniawach w powiecie wolsztyńskim.
Twitter/Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Zobacz także w naszych serwisach:
- Dieta buraczana przynosi piorunujące efekty
- Wydawała w McDonald's 55 tys. zł rocznie. Schudła 35 kg, efekt powala na kolana
- "Warzywa są pryskane? Ja ich nie chcę". Klienci rzadko wiedzą, dlaczego stosowane są ŚOR
- Nagły zwrot akcji ws Magdy z "Rolnik szuka żony". Pełna emocji wyznała wszystko
- Pieniądze straciło 800 rolników, mowa o milionach złotych. Skandaliczna sprawa spółki
- Shih tzu wypadł z balkonu na 9 piętrze. Po chwili dzieje się niemożliwe, kamera nagrała zapierającą dech w piersiach scenę
- Pilne: wypadek gwiazd reprezentacji Polski, samochód dachował
Źródło: MRiRW, Agropolska