Nagranie - norki
Otwarte Klatki
Autor Aneta Wasilewska - 18 Grudnia 2020

Nagranie zwróciło uwagę MRiRW. Główny Lekarz Weterynarii będzie pilnie wyjaśniać nieprawidłowości

Nagranie zmieszczone przez organizację Otwarte Klatki zwróciło uwagę wielu osób w Polsce. Sceny z fermy norek doszły także do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jak wiadomo, sprawą zainteresował się Grzegorz Puda, który zlecił Głównemu Lekarzowi Weterynarii podjęcie pilnych działań, które mają na celu wyjaśnienie nieprawidłowości, których dopuszczono się w okolicach Leszna.

- Powolna śmierć norek w skrzynce do gazowania, dobijanie zwierząt metalowym prętem, przygniatanie wciąż oddychających zwierząt martwymi – takie obrazy zarejestrowali aktywiści na fermie norek we wsi Długie Stare koło Leszna. Opublikowaliśmy pierwszy tego typu materiał w Polsce, pokazujący co dzieje się w środku komory gazowej - tak o nagraniu napisała organizacja Otwarte Klatki.

Otwarte Klatki skierują sprawę do prokuratury

Wideo zostało zarejestrowane we wsi Długie Stare w okolicach Leszna, gdzie norki są zabijane poprzez gazowanie. Na nagraniu widać między innymi, jak wygląda komora gazowa i to, co się w niej dzieje. Nagranie pokazuje, że część zwierząt nie umiera w czasie gazowania.

- Osoby dokonujące uboju ewidentnie nie mają odpowiednich umiejętności i wiedzy, aby ten ubój wykonywać. Zwierzęta są wrzucane do skrzynki bardzo niedbale, niektóre norki są dobijane poprzez uderzenie, przydeptanie – takie praktyki nie mają prawa mieć miejsca. To kolejne śledztwo, które pokazuje skalę cierpienia zwierząt na legalnie działających fermach futrzarskich - powiedziała Bogna Wiltowska, Dyrektorka ds. Śledztw i Interwencji.

Na nagraniu widać m.in. wnętrze komory gazowej, zarejestrowana jest agonia zwierząt. Pokazano także, że część zwierząt, które nie padają w trakcie gazowania, dobijanych jest m.in. uderzeniami metalowym prętem.

Informacje dla emerytów i rencistów. Wnioski do KRUS tylko do końca rokuInformacje dla emerytów i rencistów. Wnioski do KRUS tylko do końca rokuCzytaj dalej

- Najnowsze śledztwo to kolejny dowód na to, z jakim cierpieniem wiąże się hodowla zwierząt na futra. W tej sprawie złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa znęcania się nad zwierzętami - przekazały Otwarte Klatki.

Minister rolnictwa zlecił pilne działania Głównemu Lekarzowi Weterynarii

Po nagraniu i reportażu Otwarty Klatek sprawą zainteresował się resort rolnictwa. Jak się okazuje, Grzegorz Puda już zlecił Głównemu Lekarzowi Weterynarii podjęcie pilnych działań wyjaśniających w sprawie nieprawidłowości na fermie norek, która została pokazana na nagraniu.

- Wobec znacznych rozbieżności pomiędzy oświadczeniem właściciela fermy a przekazami medialnymi w kwestii uśmiercania zwierząt powiatowy lekarz weterynarii w Lesznie przekazał sprawę do organów ścigania w celu ostatecznego ustalenia miejsca uśmiercania zwierząt - informuje ministerstwo.

Co więcej, jak zaznaczyło ministerstwo, bez względu na zakończenie postępowania w sprawie fermy, Główny Lekarz Weterynarii ma ściśle i cyklicznie prowadzić kontrole ferm. Sam Grzegorz Puda zaznaczył, że nie ma w Polce miejsca na tolerancje złego traktowania zwierząt.

Nagranie Otwartych Klatek można zobaczyć >tutaj<.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: AgroPolska, Otwarte Klatki

Następny artykuł