Nagranie - rolnik
YouTube/ jockerfarm
Autor Aneta Wasilewska - 21 Grudnia 2020

"Chłodnie pękają w szwach, nie ma co z tym zrobić". Nagranie ukazało sytuację gospodarstwa i rolników w Polsce

Zyskujące popularność w sieci nagranie przedstawia problem, z jakim obecnie zmaga się polski rolnik z perspektywy jednego gospodarstwa i całego rynku rolnego w Polsce. "Każdy myśli, że rozwiązaniem problemu jest kolejna dopłata, a to gwóźdź do trumny i obciążanie reszty społeczeństwa kosztami" - mówi rolnik.

Polski YouTuber Adrian z kanału jockerfarm w ostatnich dniach zamieścił nagranie, w którym została przedstawiona sytuacja pana Zbyszka Gołdy. Nagranie rozpoczyna się od wizyty na hali, gdzie znajdują się ziemniaki.

- Część ziemniaków przetwórca odebrał, natomiast pozostała część na razie nie jest do sprzedania, bo szeroko rozumiany lockdown spowodował to, że zatrzymana gastronomia powoduje obniżenie zapotrzebowania na przetwórstwo, na frytkę. Chłodnie pękają w szwach, nie ma co z tym zrobić. Na chwilę obecną to można dzikom do lasu wywieźć - mówi gospodarz.

Właściciel gospodarstwa na ten moment szacuje, że pozostało mu około tysiąca ton ziemniaków, co wynosi tyle, co zakup traktora.

"Rolnictwo to żywy organizm"

Pan Zbyszek Gołda w nagraniu opowiadał o tym, że nikt nie spodziewał się tak drastycznego spadku zakupu produktów. Gospodarz wskazywał na to, jak pandemia zmieniła cały rynek.

- W lodówce z frytkami leżą różne marki frytek, ale czytając kraj pochodzenia, z reguły jest to Holandia, czy Niemcy - mówi rolnik.

Rolnik w nagraniu poruszył drastyczny spadek cen, z którym zmagają się producenci w całym kraju. Problemy, jego zdaniem, zaczęły dotykać każdego, niezależnie od tego, co produkuje.

- Jest to apel do naszej władz, o to, by się pochylić nad tym problemem, bo nie sztuką jest dorzucenie kolejnych pieniędzy, jakiś tam dotacji, czy pomocy, bo wypłacone pieniądze pomogą ludziom tylko na chwilę, tutaj chodzi o rozwiązania prawne, jakie już inne kraje podjęły. Pieniądze nie rozwiążą problemu w żaden sposób, to jest działanie na tę chwilę i ten moment. Owszem, ja wezmę pieniądze, ale one zadziałają na zasadzie "zapchaj dziurę" - zaznacza rolnik.

Nagranie zyskuje popularność

Nagranie cieszy się ogromną popularnością. Od publikacji 20 grudnia do momentu przygotowania tego materiału, zostało odtworzone 271 360 razy.

- Bardzo mądre słowa, polecam każdemu obejrzeć całość. Jak to kiedyś mówiono: Wy nie musicie ludziom nic dawać, wystarczy, że przestaniecie im zabierać, a ludzie sami sobie poradzą - napisał pod nagraniem jeden z komentujących.

- Pan Zbyszek wyjaśnił w tym momencie, mam nadzieję wielu ludziom niemających pojęcia o rolnictwie, a wypowiadającym się o naszej branży i o osobach w tej branży pracujących, o co tak naprawdę chodzi - podsumował kolejny internauta.

Całe nagranie zobaczyć można >tutaj<.

Źródło: YouTube

Następny artykuł